Rozpoznejte příznaky ADHD u dětí co nejdříve

Máte doma malého neposedu, který se celý den nezastaví? Buď je skutečně takový malý raubíř, který miluje pohybovou aktivitu, nebo se u něj projevují příznaky onemocnění ADHD. Víte, co tento název ukrývá? Jaké jsou příznaky?

Co je příčinou ADHD?

Děti s ADHD mají menší aktivitu v oblastech mozku, které mají na starost pozornost. Mohou mít také nerovnováhu v mozkových chemikáliích nazývaných neurotransmitery. Není však jasné, co tuto nemoc způsobuje, ale ADHD je většinou podle odborníků genetická záležitost. Jaké jsou hlavní příznaky ADHD?

Neudrží pozornost

Jestliže dítě nedokáže udržet pár minut pozornost, je to jeden z hlavních příznaků ADHD. Může mít potíže s posloucháním někoho druhého, řízením se jeho pokyny, dokončením úkolů apod. Dále může být často zamyšlené a dělat nedbalé chyby,často se také začne vyhýbat úkolům, které vyžadují soustředěnost.

Je neposedné

Další známkou ADHD je neposednost dítěte. Ta vypadá tak, že je neustále v pohybu – běhá, skáče, leze po nábytku. Jakmile se posadí, začne se kroutit a šít sebou. Také jeho velká a hlasitá výřečnost vám hodně napoví.

Pro dítě trpící touto nemocí je těžké chvíli počkat, než na něj dojde řada. Proto neustále v hodinách vyrušuje, skáče do řeči.

Jak se s touto nemocí poprat?

K léčbě se používají stimulační léky, které pomáhají zvýšit pozornost dítěte a ovládají hyperaktivní a impulzivní chování. Při této nemoci se doporučuje i změna jídelníčku, potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou vejce, maso, fazole a ořechy mohou vašemu dítěti pomoci lépe se soustředit. Také nahraďte potraviny obsahující jednoduché sacharidy (bonbóny nebo bílé pečivo) složitými, jako jsou třeba hrušky a celozrnné pečivo.

Je jasné, že děti s ADHD je potřeba zaměstnat co nejvíce. Sestavte pro ně denní plán povinností, které zkombinujete i se sportovními kroužky. Hlavně se vždy před jakoukoliv změnou poraďte s pediatrem dítěte.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu