Rýmovník – léčivý kouzelník a jeho účinky

Nenápadná pokojová rostlina a skvělý pomocník v boji s nejrůznějšími neduhy – tak to je rýmovník. Začněte i vy pěstovat tuhle rostlinku a zbavte se nepříjemných příznaků spojených s nachlazením. Rýmovník je velmi nenáročná rostlina, která se při správné péči rozroste mrknutím oka.

Jak pěstovat rýmovník doma

Roste sice jako keř, v domácích podmínkách je ale velmi rozšířený jako běžná pokojovka v květináči. A není divu – na péči je velmi nenáročný, rychle se rozrůstá, množí se jednoduše řízkováním a dá se použít snad na všechno. Rýmovníku se daří v pokoji na okenním parapetu, má rád světlo – ovšem pozor na přímé sluníčko. Když ho občas zapomenete zalévat, nic se neděje – rostlinu stačí zalévat minimálně. Přitom velmi rychle roste a listy tak můžete sklízet postupně a vařit si z nich například léčivý čaj nebo sirup.

Účinky rýmovníku jsou k nezaplacení

Jak název napovídá, rostlina vám pomůže zejména při nachlazení – na rýmu, kašel, dýchací obtíže, při horečce nebo při bolestech krku a hlavy. K nezaplacení je ale i jinde. Použít ho můžete k ošetření kůže po bodnutí hmyzem, jako dezinfekci při poranění nebo na spáleniny. Ke všemu má i antioxidační účinky a pomůže s vysokým krevním tlakem, při problémech s ledvinami, a při obtížích trávicího ústrojí. Pozitivní účinky má i na detoxikaci organismu, blahodárně působí proti stresu a psychickým obtížím. Tuhle rostlinku je opravdu dobré mít doma po ruce – její všestranné použití se vždy hodí a navíc rýmovník můžete dát i dětem.

Způsoby použití

Z rýmovníku se nejčastěji vaří čaj, na jeden hrneček použijete asi 1 – 2 listy podle velikosti, zalijete horkou vodou a necháte asi 10 minut vylouhovat. Čaj je výborný s medem a citrónem – pít ho, ale můžete klidně jen tak, a při obtížích opravdu výborně pomáhá. Pokud se vám rýmovník hodně rozroste, můžete si z něj připravit zdravý sirup a pít ho preventivně. Pomohou ale i samotné listy, které se dají žvýkat nebo rozdrolit v ruce a čichat. Při obtížích s dýchacím ústrojím se doporučují listy z rýmovníku inhalovat.

Rýmovník určitě najde i u vás doma své uplatnění. Péči o něj přitom zvládne i úplný začátečník – tak do toho.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu