Skutečný Dr. House existuje. Thomas Bolte řeší lékařské záhady

Při sledování seriálu Dr. House si mnozí z nás možná kladou otázku, zda je něco takového možné i v reálném životě. Nejde ani tak o Houseův charakter, spíš o jeho inteligenci a schopnosti nalézat a formulovat diagnostické závěry.

První případ „Dr. House“

Ethel Moor jednoho rána vstala a cestovala 76 mil k lékaři na Manhattanu. Ethel bylo už 74 let, ale byla neobyčejně vitální, stylová a skromná. Bohužel od krku dolů její tělo zakrývala chlupatá nahnědlá vyrážka. Navštívila řadu lékařů, ale bez úspěchu. Ten poslední provedl biopsii jejích lézí a prohlásil, že se jedná o rakovinu. Navrženou chemoterapii vnímala Ethel jako rozsudek smrti a chtěla slyšet ještě jiný názor.

Byl to dobrý nápad, že se Ethel obrátila na jiného odborníka pro potvrzení stanovené diagnózy. Když nový lékař listoval objemnou lékařskou dokumentací své pacientky, všiml si, že něco ničí její imunitní systém, ale nebyl si jistý, zda jde o rakovinu. Věděl, že v laboratořích dochází k chybám poměrně často. Kdyby se výsledky zkoumání nemocné tkáně nepotvrdily, chemoterapie by mohla Ethel zabít. Bolte nikdy neviděl nic podobného, ale rozhodl se pacientku zachránit. Povedlo se!

Thomas Bolte aneb Sherlock Holmes?

Doktoru Boltovi je dnes 45 let, ale jeho vzhled i chování působí velmi mladistvě. Stále pracuje v malé ordinaci s jedním lůžkem, kde tehdy vyšetřoval Ethel Moor. Podobně jako drsná postava, kterou v seriálu Dr. House brilantně ztvárnil Hugh Laurie, je Thomas Bolt mistrem diferenciální diagnostiky. Vždy se snaží vyhodnotit pacientovy symptomy z různých úhlů pohledu a udržet svou mysl stále otevřenou novým, mnohdy podivným názorům a holistickým způsobům léčby. A obvykle uspěje!

Iatrogenní nemoci

Tak se říká nemocem, které jsou vyvolané lékařem a jeho chybným stanovením diagnózy. Nesprávná léčba vyvolá jinou nemoc. Boltův kolega s certifikací lékařské rady a ředitel dvou klinik na Long Islandu sleduje mladšího lékaře již 15 let. Bolte ho někdy požádá o radu. Oba se řídí tím, že lékaři často nevidí to, co je přímo před nimi. V medicíně existuje rčení: „Když uslyšíš kopyta, zpočátku nehledej zebry. Výsledkem je, že zebry jsou s konečnou platností vynechány.“ A Thomas loví zebry.

Učil se u stavebních dělníků

Aby zabezpečila rodinu, Thomasova matka se rozhodla vydělat na nemovitostech. Při opravách domů mladý chlapec sledoval řemeslníky a všiml si, že stejnou práci každý dělá svým vlastním způsobem. Každý měl své vlastní triky či své oblíbené nástroje. Když něco nefungovalo, stavaři postupně vyloučili všechny možnosti až našli problém a opravili ho. Thomas při jejich práci rád pomáhal. Později, když se rozhodl pro studium medicíny, si uvědomil, že lékaři se od stavařů nijak neliší.

Diagnostika á la Dr. House

Pacientka trpící bolestí hlavy, únavou a vyrážkou byla vždy zdravá a netrpěla alergiemi na chemikálie. Krevní testy prokázaly přítomnost ropného derivátu, který způsobuje poškození nervů. Bolte se jí zeptal, kde bydlí a čím se její byt liší od ostatních. Pochlubila se, že koupila nový byt a zrekonstruovala ho. Bolte se zeptal, co se stalo s kuchyní a kde byl původně plynový sporák. Zjistilo se, že na tom samém místě má pacientka ložnici. Po úpravách plynárenskou společností její symptomy vymizely.

Další případy

Doktor Bolte se, stejně jako House, často řídí intuicí. Jiná pacientku, kterou vyšetřoval, měla rovněž diagnózu rakoviny. Lékaři už jí provedli 3 biopsie, nikdy však neprovedli analýzu krve na přítomnost neobvyklých chemikálií. Bolte ji nechal provést a výsledek byl jasný. V souladu s tím, jak mu pacientka předem řekla o svém velkorysém používání chemikálií a obrovské spotřebě repelentu proti hmyzu. Předešlí lékaři o používání chemikálií nevěděli, protože se nikdy nezeptali.

Vlastní metoda

Doktor Bolte si je jistý, že veškerá diagnostika je o otázkách a o čase, který je lékař ochoten otázkám a odpovědím věnovat. Sám připravil velmi objemný dotazník, který obsahuje otázky snad na všechno: rodinná anamnéza, sociální podmínky, bydlení, koníčky, zaměstnání, expozice chemickým prostředkům, cestování do zahraničí… je zde zmíněno snad všechno. Často se ukáže, že některá z otázek, respektive odpovědí, měla při definování diagnózy zásadní význam.

Můžeme jen doufat, že nějaký ten doktor House se dá najít i v českých nemocnicích!

Autor: Lenka Svobodová

#kvíz 1 / 1 | Kolik let je dnes doktoru Boltovi?

Kolik let je dnes doktoru Boltovi?

ZAVŘÍT