Slipy versus boxerky aneb jak mužské prádlo ovlivňuje plodnost

Mnoho párů po celém světě se v současné době potýká s tím, že se jim nedaří počít potomka. Příčin, které toho mohou být důvodem, existuje obrovské množství. Mezi lidmi se často říká, že na mužskou plodnost má vliv spodní prádlo, které muži nosí. Konkrétně, že některé typy spodního prádla, především slipy, snižují počet spermií a zhoršují jejich kvalitu natolik, že mohou být důvodem neplodnosti.

Spermie a slipy

Spermatické buňky jsou citlivé na zvýšení teploty, to je rovněž jedním z důvodů, proč se varlata nacházejí mimo tělo. Průměrná teplota šourku je o 2,5 až 3 stupně Celsia nižší než teplota těla. Zatímco průměrná teplota lidského těla je okolo 37°C, produkce spermií je nejideálnější při teplotě kolem 34,1°C. To je také příčina toho, proč těsné prádlo, jako jsou slipy, může opravdu kvalitu spermií do jisté míry ohrozit. Výzkumy zjistily, že i změny pokojové teploty, mohou ovlivnit pohyb spermií. Bylo též prokázáno, že delší nemoc s vysokou horečkou může poškodit zdraví spermií.

Spermie a boxerky

Již několik vědeckých studií se zabývalo tím, zda má výběr mužského spodního prádla vliv na počet a zdraví spermií. Například studie publikovaná v časopise Human reproduction zahrnovala 656 mužů, kteří vyhledali pomoc na klinice pro léčbu neplodnosti. Muži byli požádáni, aby se uvedli, jaký styl spodního prádla nosili. Bylo vyhodnoceno jejich sperma a také hladina FSH v krvi. Výsledky prokázaly, že muži, kteří uvedli, že nosí převážně boxerky, měli o 25 % vyšší koncentraci spermií než muži, kteří uvedli, že boxerky převážně nenosí. Výzkum rovněž prokázal, že hladina FSH byla vyšší u mužů s nižším počtem a koncentrací spermií. To může být způsobeno tím, že tělo reagovalo na nižší počet spermií zvýšením hladiny FSH ve snaze zvýšit produkci spermií.

Opravdu mohou slipy snížit plodnost natolik, že způsobí problémy s početím?

Samostatná nizozemská výzkum zkoumal více než 500 párů, které se snažily o zplození potomka. Nejednalo se ale o páry, které měly problémy s plodností, teprve se o potomka začaly pokoušet. Vědci se zabývali vlivem výběru spodního prádla, porovnávali volné boxerky, těsnější boxerky a slipy, s tím, jak dlouho trvalo páru otěhotnět a s pravděpodobností výskytu neplodnosti. Studie nezjistila významné rozdíly ve zdraví spermatu v závislosti na výběru spodního prádla a výběr spodního prádla neměl vliv ani na to, jak dlouho párům početí trvalo či jak často se potýkaly s neplodností. Pokud tedy slipy skutečně negativně ovlivňují zdraví spermií, může se to výrazněji projevit pouze u mužů, kteří již nějaký problém s plodností mají.

Zdroj: npr.org, sciencedirect.com, academic.oup.com, fertstert.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu