Klidný spánek během noci si dopřejí jen šťastní jedinci. Někteří lidé totiž trpí náměsíčností, nočními běsy a jiní dokonce spánkovou paralýzou. Ta se projevuje jako neschopnost pohybu a když na ní nejste připraveni, může vás při nočním probuzení pořádně vyděsit. Důležité je v takové chvíli zachovat chladnou hlavu a uklidnit se.
Nepříjemná chvíle, která dokáže vystrašit
Spánková paralýza se objevuje i u zdravých jedinců. Ti, co jí zažili, popisují strašidelnou chvíli jako skličující moment, kdy nemohli hýbat rukama, ústy, ale očima sledovali vše, co se kolem nich ve tmě děje. Někdy takový stav doprovází noční můry a často si pacienti stěžují také na nesnesitelný tlak, který byl v jednu chvíli vyvíjen na jejich hrudník.
Proč spánková paralýza provází právě vás?
Konspirační teorie tvrdí, že jde o kontakt bytostí z jiných světů. Lékaři ale poskytují realistické vysvětlení a vnímají proces jako zcela normální. Může jej způsobit například nepravidelný spánek, který způsobuje například časový posun, práce na směny nebo jiný nepravidelný režim.
Spánkovou paralýzou trpí také ti, kteří se vypořádávají dlouhodobě s psychickým traumatem, trpí dlouhodobě úzkostí nebo panickou poruchou. Obzvlášť pro tyto pacienty může být spánková paralýza nebezpečná, jelikož při ní začnou panikařit a svůj stav zhoršují.
Zkuste dát problému sbohem
Začněte především se zdravým spánkovým režimem. Ulehejte včas, a to na šest až osm hodin denně. Pokud je to možné, choďte do postele každý den ve stejný čas. Přes den se unavte sportovní aktivitou, abyste netrpěli nespavostí a snížila se vaše hladina stresu. V posteli volte spíše polohu na boku, jelikož ulehání v poloze na zádech výrazně zvyšuje možnost spánkové paralýzy.
Pokud si libujete ve velkých porcích, dopřejte si větší jídlo na oběd, a večeři volte lehčí. Omezte kofein, alkoholické nápoje a cukr. Všechny tyto ingredience totiž mohou způsobit, že se vám bude hůře spát.
Zdroj: NHS.uk, Medicalnewstoday.com