Srdce: Neuvěřitelný orgán vykonávající svou práci nonstop 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

Většina z nás o svém srdci a o tom, co vše vlastně dělá, příliš nepřemýšlí. Více pozornosti a péče mu často začneme věnovat až tehdy, když se objeví nějaké problémy. Obecně přitom platí, že právě nemoci srdce jsou ve většině zemí jednou z nejčastějších příčin úmrtí.

Srdce v číslech

Vaše srdce začíná bít dávno předtím, než se narodíte, a pokračuje ve své rytmické práci až do dne, kdy zemřete. To je ale jen část jeho úžasného příběhu. Co vše jste o vašem srdci možná nevěděli?

Zvuk tlukotu srdce je způsoben klapáním chlopenních cípů, které se otevírají a zavírají. Srdce běžného člověka bije přibližně 100 000krát denně, srdce průměrného sedmdesátiletého člověka tak udeřilo již více než 2,6 miliardkrát.

Průměrný srdeční tep žen je rychlejší než tep mužů téměř o osm úderů za minutu. Proč? Ženské srdce je menší, a tak potřebuje k přečerpání stejného množství krve více tepů.

Každou minutu srdce přečerpá okolo šesti litrů krve. To je průtok, který by za necelý rok naplnil plavecký bazén o délce padesáti metrů. Každým úderem přečerpá přibližně čtyři polévkové lžíce krve.

Srdce dospělého člověka je velké asi jako dvě sepjaté ruce. Dětské srdce je velké asi jako jedna pěst. Hmotnost srdce se pohybuje mezi 200 až 400 gramy, přičemž průměrné mužské srdce váží o přibližně 50 gramů více než průměrné ženské srdce.

Srdce jako koordinovaný stroj

Tento orgán je uložen v přední části hrudníku, mírně za hrudní kostí a nalevo od ní. Abychom měli pro srdce dostatek místa, je naše levá plíce o něco menší než pravá. Naše žebra poskytují srdci dodatečnou ochranu

Pravá strana srdce přečerpává „použitou“ krev z vašeho těla do plic, kde se doplňuje kyslíkem. Levá strana srdce pak pumpuje okysličenou krev zpět do těla.

Zdraví srdce je odvěký problém, důkazy o srdečních chorobách byly nalezeny u 3000 let starých mumií.

Monitor s údaji o srdci.
zdroj: unsplash.com

Výzkumy ukazují, že pondělí, tedy začátek tradičního pracovního týdne, je nejčastějším dnem v týdnu, kdy dochází k srdečnímu infarktu. Také vánoční svátky jsou rizikové, 25. prosince dochází k více úmrtím na srdeční příhody než kterýkoli jiný den v roce.

Rakovina srdce je velmi vzácná, protože srdeční buňky se v dospělosti přestávají dělit, takže jsou odolnější vůči mutacím.

Navzdory všeobecnému přesvědčení kýchání nezastaví vaše srdce ani nezpůsobí, že by vám „vynechalo“. Může však krátkodobě změnit srdeční rytmus. Jediný případ, kdy vaše srdce přestane tlouct, je srdeční zástava.

Další zajímavosti o srdci

Různá historická období měla pro srdce různé významy. Ve starověkých civilizacích se obecně předpokládalo, že srdce ovládá veškeré myšlení a emoce. Věřilo se též, že mozek je zcela zbytečný.

Postupem času se myšlenka, že láska vychází ze srdce, uchytila v lidové kultuře. Ve skutečnosti ale lásku „řídí“ náš mozek a hormony.

I když je srdce sval, může být zlomeno, a to nejen v podobě metafory. Emocionálně podmíněný stav známý jako „syndrom zlomeného srdce“ může dočasně oslabit náš srdeční sval.

Studie prokázaly, že když se smějete, vaše cévy se uvolní, a tím se do vašeho těla dostane o 20 % více krve. Uvolněné cévy znamenají, že vaše srdce nemusí tolik pracovat.

Zdroj: heart.org, alpinecardiology.com, arheart.com, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu