Stretching by měl být nedílnou součástí každého tréninku – proč je tak důležitý?

Stretching, česky označován jednoduše jako protahování, je důležitou aktivitou, která by neměla chybět před, ani po sportovní činnosti. Bohužel však stále řada lidí nevěnuje pořádnému protažení dostatek pozornosti. Tím však ochuzují své vlastní tělo. Pokud není stretching součástí vašich tréninků, zde jsou důvody, proč byste na něj měli myslet a už ho nevynechávat.

Dynamický vs. statický stretching

Protahování lze rozdělit do dvou skupin, které se liší především tím, kdy je vhodné k nim přistoupit. Dynamický stretching byste měli provádět před tréninkem. Aktivujete tak totiž svaly, které se díky tomu připraví na větší zátěž. U tohoto typu protahování je důležitá rychlost a efektivita pohybů, jedná se tedy o různá hmitání a podobné cviky.

Oproti tomu existuje ještě statický stretching. Tomu se před tréninkem vyhněte, naopak byste se mu měli věnovat až po cvičení. Nikoliv hned, co dokončíte trénink, to jsou totiž svaly pořád napjaté. Protáhněte se tedy klidně až po pár hodinách, kdy klidnými pohyby uvolníte svaly a uklidníte celý organismus. Základem statického stretchingu jsou protahovací pozice – v každé byste měli vydržet alespoň 15 sekund, přičemž je důležité také dýchání. Při správném provedení byste měli cítit, jak svaly povolují a uvolňují se.

Zdravotní rizika

Jestliže se před tréninkem neprotahujete, výrazně tak zvyšujete hrozbu zdravotního úrazu. Každý jistě známe natažení svalu, které dokáže být pořádně nepříjemné. Stretching svaly na takovouto zátěž připraví, nejen že tedy předejdete natažení svalu, ale hlavně ho také ochráníte před horšími úrazy, jako je utržení či zkrácení svalu. Pohybem se příjemně zahřejte a připravíte se na zátěž. Díky tomu lze zmírnit hrozící následnou bolestivost a ztuhlost svalů po cvičení. Navíc je důležitá také regenerace, která se stretchingem blízce souvisí. Čím lepší bude kondice vašich svalů, tím lépe budou moci regenerovat. Vaše výsledky tak budou ještě lepší.

Svalové dysbalance

Některé z našich svalů jsou náchylnější ke zkrácení než jiné. Docházet k tomu nemusí jen při nesprávném posilování, stav svalů totiž ovlivňuje například i sedavá práce, která zkracuje prsní svaly. Jakmile se však některý sval zkrátí, výrazně tím ovlivní i jiné části těla, čímž může docházet k patrným dysbalancím. Jestliže tedy máte pocit, že je jeden z vašich prsních svalů větší, nebo chcete této hrozbě předejít, věnujte se pečlivě dynamickému i statickému protažení, za které vám vaše tělo poděkuje.

Protahování přináší samé výhody. Dokáže vaše tělo připravit na podávání náročných výkonů, díky kterým se můžete stále posouvat dopředu. Navíc je stretching nezbytný pro zachování dobré zdravotní kondice.

Zdroj: www.self.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu