Svědění kůže má různé příčiny. Odhalte, která trápí vás

Kůže sice představuje jen kolem sedmi procent z celkové tělesné hmotnosti, ale zároveň je největším orgánem. Vyžaduje proto stejnou péči, jako všechny ostatní, které se nacházejí uvnitř těla, jelikož může trpět na různé choroby. Jakmile se u vás projeví svědění nebo pálení, znamená to, že je kůže z nějakého důvodu podrážděná. Představíme vám nejčastější kožní obtíže, se kterými se lidé setkávají.

Kůže jako ochrana pro celé tělo

Aby ostatní orgány byly v bezpečí, je kůže vybavena mnoha buňkami imunitního systému, jež brání škodlivinám, aby pronikaly dovnitř. Někdy je však pokožka oslabená a vznikají na ní ekzémy, praská, šupinatí, ztrácí přirozenou mastnotu a začíná svědět.

Alergická reakce

Velmi častou a běžnou příčinou náhlého svědění bývá alergie. Ta se objevuje na různých místech těla a jde o negativní reakci na různé látky, se kterými přijde do styku. Vždy je v takovém případě třeba najít viníka, který obtíže způsobuje. Zaměřte se na kosmetiku, oblečení, prací prášek, roztoče ve vaší posteli nebo jen příliš chlorovanou vodu. Jakmile alergen ze svého života odstraníte, vaše kůže bude opět fungovat bez problému.

Špatný psychický stav

Vaše vyčerpání, deprese a smutek se neprojeví jen ve vaší mysli, ale také fyzicky na těle. Nejprve si můžete všimnout signálů na kůži a později takový neduh přestoupí i na některé vnitřní orgány, čemuž je třeba se vyvarovat. Jestliže vás pokožka svědí dlouhodobě, zkuste do svého denního plánu zařadit pohyb, meditaci, sezení na terapii a další aktivity, které vás zbaví psychických obtíží.

Příliš suchá kůže

Ekzémy, alergie a jiné obtíže, které způsobují svědění, vznikají především na suché pokožce. Dermatitida, kopřivka, začervenání a další kožní problémy lze mnohdy vyřešit zvlhčením vzduchu v domácnosti, výměnou kosmetických prostředků za produkty bez parabenů, a  nakonec návštěvou dermatologa, který určí, jakou léčbu si žádá přímo vaše kůže. Vyvarujte se drhnutí kůže mycí houbou a agresivním vysušujícím prostředkům, jako je například kosmetika s obsahem alkoholu.

Zdroj: Medicalnewstoday.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu