V dnešní době se všichni snažíme ušetřit prakticky na všem. Když se zeptáte kohokoli, za co nejvíce utrácí, většinou je jeho odpověď „za jídlo“. Není to nic nepochopitelného, protože jídlo je naše každodenní potřeba, stejně jako třeba spánek či sprchování. Bez jídla to prostě nejde.
Víte,co jíte?
Proto se dnes „levné jídelníčky“ staly jakýmsi trendem, který je určující pro mnoho z nás. U nás je zvykem prostě šetřit na jídle, nicméně dalším poválečným zvykem je také dělat si raději dostatečné zásoby jídla. Častokrát se fixujeme pouze na cenu a kvantitu jídla, ale přitom si neuvědomujeme, jakému se vyskytujeme riziku, které nám hrozí z jednostranného stravování a nedostatečného příjmu živin. Levná jídla jsou hlavně ta tučná a sladká, kterých by v našem jídelníčku mělo být právě méně, než více – nebo dokonce pravidelně.
Není sleva jako sleva!
V tomto případě nám hrozí nedostatek bílkovin, minerálních látek i zdraví prospěšných vitamínů. Nejhorší, co také často děláme, je, že nakupujeme potraviny s prošlou záruční lhůtou s tím, že „tomu se přece nemůže nic stát“ – no, tomu jídlu opravdu ne, ale vám určitě ano. Hrozí vám dokonce i závažné zdravotní komplikace, tudíž těmto „zlevněným sekcím“ byste se měli obloukem vyhnout.
Jak se tedy stravovat?
Odborníci doporučují konzumaci kvalitnějšího jídla v menším množství, na což my, jako národ celkově nejsme vůbec zvyklí. Ale při příjmu zdravé potravy si můžeme dokonce prodloužit život, jelikož budeme mít vyvážený stav potřebných vitamínů a minerálů, které pro zdravé fungování naše tělo bezpodmínečně potřebuje.Mnoho zdravotních problémů nám působí hlavně neznalost toho, že jak jíme nebo jak se dlouhodobě stravujeme, není vůbec vhodné pro náš organismus a je nám prakticky jedno, co sníme, hlavně že nebudeme mít hlad.
Nemůžeme také tvrdit, že zdravé stravování je nějak extrémně drahé, ale ano, je to o něco dražší varianta našeho způsobu života – ale platíte přece za své zdraví – a na sobě bychom šetřit neměli.