Taška do školy: Na co se zaměřit, aby se vaše dítko pod její vahou neprohýbalo?

Začátek nového roku je tu a s ním i nové školní potřeby a pomůcky. Pokud jste jako většina rodičů, máte na seznamu na začátku nového školního roku asi milion položek, které musíte odškrtnout. Některé položky ale vyžadují víc než jen zaškrtnutí, a to se týká i školní tašky či batohu vašeho dítěte.

Jaká by měla být hmotnost školního batohu?

Těžký batoh může způsobit víc než jen dočasné nepohodlí při chůzi do školy, může mít za následek i různé zdravotní problémy v budoucnu. Pokud je batoh pro dítě příliš těžký, často můžete vidět, že se dítě ve snaze o kompenzaci jeho váhy naklání příliš dopředu nebo příliš dozadu.

Odborné pediatrické studie doporučují, aby batoh nevážil více než 15 % hmotnosti dítěte. Překročení doporučené hmotnosti může dětem způsobit problémy se zády a přetížení v oblasti krku a ramen. Časem může být ovlivněno i celkové držení těla.

Kromě toho, že se ujistíte, že vaše dítě nosí každý den do školy přiměřenou váhu, existují i další způsoby, jak se ujistit, že minimalizujete škody, které by mohl těžký batoh způsobit.

Správný výběr

Velmi důležité je zvolit vhodnou velikost tašky. Ujistěte se, že pořizujete batoh pro dítě, a ne pro dospělého. Pozor dejte na délku batohu, měl by končit přibližně šest centimetrů nad boky dítěte.

Ujistěte se, že zvolený batoh má dobrý podpůrný systém. Batohy s úzkými a těsnými popruhy, které se zařezávají do ramen, mohou vést k brnění, necitlivosti a slabosti v pažích. Vybírejte batohy se širokými popruhy, které jsou dobře polstrované.

I když některé děti možná touží nosit do školy tašku přes rameno nebo kabelku, je to bohužel další recept na bolesti zad a nepohodlí. Rodiče by měli vždy pamatovat na to, že funkce je důležitější než móda. Dva popruhy jsou vždy lepší než jeden.

Dívka s batohem na zádech.
zdroj: unsplash.com

Rovnoměrné rozložení hmotnosti

Hmotnost, kterou dítě nese, můžete částečně „snížit“ rovněž správným rozložením věcí uvnitř batohu. Větší a těžší učebnice dejte blíže k zádům dítěte. To zamezí také tomu, aby například při běhu odstředivá síla batohu způsobila ztrátu rovnováhy a pád. Je také dobré zvolit batoh, který má více přihrádek.

Tipy na závěr

Dalším spolehlivým způsobem, jak odlehčit svému dítěti, je jednoduše dávat pozor, které učebnice a sešity v daný den ve škole opravdu potřebuje. Některé děti totiž z lenosti nebo též se strachu, že něco zapomenou, nosí každý den všechny učebnice i sešity.

Stejně tak je dobré, aby vaše dítě využívalo svou šatní skříňku, která mu poskytne místo, kam může odložit pomůcky, které nebude doma potřebovat.  

Zdroj: parents-together.org, publications.aap.org, creativehealthyfamily.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu