Tipy, díky nimž se vám bude ráno lépe vstávat z postele

Co si budeme namlouvat, počasí nám dalo jasně najevo, že léto je u konce a nás čekají ta nepříjemná, chladná a deštivá rána, kdy se člověk probouzí do tmy. A právě to je doba, kdy většina z nás umí zaspat i přesto, že má natažený budík. Poradíme vám několik tipů, jimiž si ráno zpříjemníte a vstávání pro vás nebude noční můrou.

Budík mimo váš dosah

Přiznejte se, taky se vám podařilo zamáčknout zvonící budík, otočit se na druhý bok a spát dál? A co teprve ten šok, když zjistíte, že jste zaspali? Abyste se této situaci vyhnuli, budík si položte co nejdále od postele. Nejenom že vás donutí vstát a zacvaknout ho (je malá šance, že se vrátíte zpět do postele), ale díky tomu si nastavíte své vnitřní hodiny tak, že se nakonec budete probouzet sami, bez budíku.

Vystavte se dennímu světlu

Hned jak se probudíte, odtáhněte rolety nebo závěsy, aby do pokoje proudilo co nejvíce světla. Můžete také vyjít ven, přirozené denní světlo rozproudí váš mozek a vyvolá ve vás více energie. Pokud je ale venku stále tma, nezbývá nic jiného než rozsvítit co nejvíce světel. Na trhu jsou také světelné budíky, které s pípnutím zapnou i světlo tak, že připomíná sluneční svit.

Kousek rána podle sebe

Abyste se zbavili nutkání toho, že vás láká zůstat ještě pod peřinou, naplánujte si něco, na co se každé ráno těšíte. Můžete si přečíst svůj oblíbený časopis u chutné snídaně nebo se jít jen tak projít. Plánujte si vše, co vám přináší potěšení a co vám pomáhá probudit váš mozek.

Fyzická aktivita po ránu je ideální

Ano, myslíme to vážně, cvičení je nejlepším řešením, jak v sobě můžete rozpumpovat krev a rozproudit nervový systém. Budete sami překvapeni, jak čile a soustředěně se budete cítit, a to dokonce i o několik hodin později. A pokud máte problémy s usínáním, věřte, že večer usnete jako miminko.

Nezapomínejte na snídani

Nemáte chuť na jídlo tak brzy po ránu? Nevadí, nikdo neříká, že musíte sníst plný talíř jídla. Stačí lehké sousto, například vejce s kouskem celozrnného chleba nebo kelímek jogurtu s ovocem – to vám dodá potřebnou energii, kterou do nového dne potřebujete. Díky snídani budete více soustředění a po celý den se budete cítit mnohem lépe.

Kvalitní spánek pro lepší vstávání

Jasné noční osvětlení může snížit hladinu melatoninu (hormon, který v člověku vyvolává ospalost). Proto před spaním ztlumte všechna světla. Ovšem pozor si dejte také na svit z mobilních telefonů, počítačů a televizorů. Je dobré alespoň jednu hodinu před spaním všechny tyto elektronické přístroje vypnout.

Věříme, že alespoň jednu naši radu do svého ranního vstávání zařadíte a na nové ráno se dokonce začnete těšit.

Zdroje: webmd.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu