Úzkost a vysoký krevní tlak. Jak spolu souvisí?

Za úzkostí se skrývá spousta příčin od běžných denních situací, až po nezvykle náročné chvíle. Pokud se u vás takový stav opakuje, může vyvolávat vysoký krevní tlak, který je závažným rizikem pro vaše zdraví. Poznejte, jak úzkost funguje a v mnoha případech ji tak budete moci předejít.

Co je to úzkost

Zmíněný stav se objevuje náhle a mnohdy pacienta zaskočí. Projevuje se jako intenzivní a nevysvětlitelný strach, který nedovolí vykonávat některé aktivity a dokáže zcela paralyzovat. Pacient cítí sevření na hrudi, rychleji dýchá, zvyšuje se srdeční tep a s tím jde ruku v ruce také zvýšení krevního tlaku.

Úzkost může přicházet ve chvíli, kdy čelíte nečekaným situacím, máte trému, obáváte se setkání s určitým člověkem, dlouhodobě se v práci cítíte přetažení, ale i z mnoha jiných důvodů. Tento stav je u každého člověka individuální, a proto je důležité si všímat spouštěčů, které fungují přímo u vás.

Jak souvisí úzkost a vysoký krevní tlak

Jakmile se v těle objeví úzkost, automaticky jsou ve větší míře vyplavovány stresové hormony. Ty mají na svědomí, že vaše srdce začne tlouci rychleji a cévy se zužují. Jakmile úzkost odezní, vysoký krevní tlak zmizí. Pokud se ovšem pravidelně opakuje, například denně v zaměstnání, může se u vás tento problém projevit i chronicky. 

Abyste úzkostným stavům co nejvíce předcházeli, snažte se vyhnout nezdravému životnímu stylu. Alkohol, kouření, nedostatek pohybu a špatná strava vedou k tomu, že se úzkosti objevují častěji.

Existuje řešení

Pokud vás závratě, mdloby a nevolnosti spojené s úzkostí děsí a zároveň v běžném životě otravují, vyhledejte lékaře, který s vámi probere možnosti. Hlavní je najít spouštěč, který se u většiny lidí liší. Na základě diagnózy pak pomáhají léky, psychoterapie, ale mnohdy stačí i změna životního stylu. Někdy lékaři doporučují i kombinaci několika metod, které vám ve vzájemné spolupráci mohou ulevit.

Zdroj: Medicalnewstoday.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu