Vypadalo to, že dívka přijde o palec. Naštěstí se jednalo o hyperpigmentaci, kterou způsobila stonožka

Jakmile začnou končetiny člověka z ničeho nic měnit barvu do fialova, je zle. Situace může být až život ohrožující. Takový moment zažila i jedna dospívající slečna, která zjistila, že je její prst na noze fialový. Jak to s ní dopadlo?

Rodiče byli barvou palce zděšeni

Příběh popisuje stav 13leté dívky, jejíž palec na levé noze zfialověl. Zatímco dívka nezaznamenala žádné příznaky, jako je bolest, necitlivost, slabost nebo nevolnost, lékaři byli z jejího stavu zmateni, protože, jak jsme již uvedli, fialová barva končetin neznačí nic dobrého. Během vyšetření si lékaři nevšimli žádných „motorických deficitů“, což znamená, že palec byl naprosto v pořádku a nevykazoval žádné abnormality.

Dívka si vzpomněla na zásadní věc

Lékaři si skutečně lámali hlavu nad tím, co je příčinou zbarvení kůže. Až úplně nakonec se dívka rozpovídala o tom, co v posledních dnech dělala. Také si vzpomněla na jeden malý a pro ni bezvýznamný detail. Ve své botě nedávno narazila na stonožku. Právě tato informace byla klíčovou, protože si lékaři diagnózou byli najednou stoprocentně jisti, jedná se o tzv. popálení stonožkou.

Jak může kůže po styku se stonožkou změnit barvu?

Stonožky, které jsou obvykle hnědé, mají na těle spoustu drobných nožiček a chloupků, které jsou plné toxických látek. A jelikož nekoušou ani nebodají, ze svých žláz uvolňují tekutinu, co může způsobit „bezbolestnou hyperpigmentaci“. Kontakt s toxickými tekutinami může zapříčinit akutní zánětlivou reakci a různé formy pigmentace nebo změny barvy kůže.

Čtěte také: Mia onemocněla, nikdo nevěděl, co jí je. Ona i její bráška trpí vadou, se kterou bojuje jen několik lidí na světě.

Je to jejich obranná funkce

Toxiny, co stonožky uvolňují, je chrání před většinou dravců. Ve skutečnosti mohou některé větší stonožky tyto toxiny rozprašovat až do vzdálenosti 80 centimetrů. Postižený se nemusí obávat, tento stav není vůbec škodlivý a pomocí mýdla a vody (i alkohol je dobrým pomocníkem, ten na kůži toxiny rozpustí) se barvy brzy zbaví. Je také dobré odstranit z postižené oblasti zbylé chloupky stonožky.

Pokud se tedy někdy setkáte s tím, že vám začne nějaká část těla měnit barvu do temného odstínu, vzpomeňte si, jestli jste náhodou nebyli v kontaktu se stonožkou.

Zdroj: NIH National Library of Medicine MedlinePlus | zdroj foto: ANNALS OF EMERGENCY MEDICINE

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu