Bylinky vám pomohou válčit i s přebytečnými tuky. Spočítejte si své BMI a začněte hubnout zdravě.

Jestli chcete žít co nejdéle, hlídejte si váhu. Nemusíte mít 150 kilogramů na to, abyste se o svá kila starali, každé kilo navíc totiž dává tělu zabrat. Tloušťka pak s sebou nese vyšší riziko rakoviny trávicího traktu, nádoru prsu a dělohy! Nadbytečná kila zatěžují klouby, srdce, bývají příčinou cukrovky, dny, ale též deprese, spánkových poruch, bolestí páteře a mnoha dalších problémů.

Jisté je, že nadváha zkracuje život a vyplatí se s ní bojovat. Ať už silou vlastní vůle, za použití různých diet, změnou myšlení nebo například – bylinkami! Na rozdíl od mnoha diet, kdy se vám po jejich ukončení kila vrátí zpět, zkuste vsadit na bylinky.

A které jsou účinnější než diety?

Hloh

Bobule této rostliny stimulují činnost štítné žlázy, která často maří vaši snahu zhubnout. Prospívají trávení a zmírňují stres.

Šalvěj

Odvar ze šalvěje tlumí hlad, prospívá játrům, čistí ledviny, a tak odstraňuje z těla látky, které mohou v hubnutí bránit

Fenykl

Jako koření výborně dochutí různé pokrmy. Čaj z fenyklu pomáhá proti nadýmání, usnadňuje trávení, dodává pocit sytosti a je neocenitelným pomocníkem při spalování tuků.

Bazalka

Bazalka patří mezi nejoblíbenější bylinky. Má zajímavou chuť i vůni, a už pouhá vůně působí proti stresu. Stimuluje činnost žaludku, odbourává tuky a celkově zlepšuje metabolismus.

Heřmánek

Odvar z heřmánku úspěšně odstraňuje problémy s trávením, uvolňuje křeče a působí močopudně.

Levandule

Zklidňuje nervovou soustavu a povzbuzuje prokrvení žaludeční sliznice. Čaj z levandule tlumí záchvaty hladu způsobené stresem.

Jetel

Zajímavé je, že pomoci s hubnutím může i obyčejný jetel. Pomáhá odvodňovat organismus, léčit žaludeční vředy i další nemoci trávicího ústrojí. Navíc rozpouští tuky a štěpí cukry a bílkoviny. Mladé lístky jetelu můžete použít do salátu nebo je přidat do nápoje.

Lopuch

Ani od lopuchu bychom asi nečekali žádné zázračné schopnosti. A přesto – odvar z kořene lopuchu zbavuje tělo těžkých kovů a pomáhá hubnout.

Jak poznáte, že obezita je i váš problém?

Mezi laiky je nejrozšířenější výpočet takzvaného indexu tělesné hmotnosti BMI. Možná ho znáte, ale připomeňme si, jak se vypočítá:

BMI = podíl aktuální hmotnosti a druhé mocniny tělesné výšky v metrech.

(Člověk vážící 62 kilogramů při výšce 1,5 metru má BMI = 62:2,25 = 27,6.)

Tabulka

BMI méně než 18,5 = podváha

BMI 18,5 – 24,9 = normální váha

BMI 25,0 – 29,9 = nadváha (preobezita)

BMI 30,0 – 34,9 = obezita I. stupně

BMI 35,0 – 39,9 = obezita II. stupně

BMI nad 40, 0 = obezita III. Stupně

Pokud patříte mezi ty šťastné, jejichž váha je v pásmu normálu, gratulujeme! Jen nezapomínejte svou váhu udržovat, vždycky se vyplatí na stravování dbát, a když ne kvůli kilům, tak proto, že je to zdravé!

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu