Zdraví svých očí máte ve vlastních rukou. Dopřejte jim výživu a odpočinek

Oči jsou skutečně velmi složitou strukturou, kterou je třeba po celý život chránit. Abyste dokonale mohli vnímat všechny barvy, světlo a vjemy, je třeba mít oči co nejdéle zdravé a silné. Poškodit je může především silné světlo, toxické látky, ale také nedostatek prospěšných látek. Podívejte se, jestli jim zajišťujete správnou péči.

Chraňte oči před sluncem

Snažíte se na slunečních brýlích ušetřit? Zvolte raději takové, které mají skutečně účinný UV faktor, aby vaše oči byly v bezpečí. Na UV záření jsou totiž velmi citlivé a vlivem jeho dlouhého působení se mohou poškodit. Používejte proto vždy během letních dnů sluneční brýle, nebo pokrývku hlavy, která vám na oči stíní.

Používejte ochranné pomůcky

V prašném, zakouřeném nebo jinak znečištěném prostředí si většinou chráníme plíce respirátorem. Na oči ale mnoho pracovníků zapomíná. Během pobytu v takovém místě mějte vždy na očích ochranné brýle, které minimalizují dopady na vaše oči. Toxickým látkám se vyhýbejte úplně, a při zasažení, oči hned vypláchněte.

Omezujte práci na počítači

Dopřejte svému zraku klid. Pokud se celý den v práci věnujete úkonům na počítači nebo tabletu, doma si od takového zařízení dejte odpočinek. Před spaním odkládejte svůj mobilní telefon a další obrazovky alespoň hodinu před tím, než ulehnete, jelikož pak tělo nemusí být připraveno na spánek a trpí nespavostí.

Správná výživa

Pro zdraví očí je především důležitý vitamín A, ale nezapomeňte ve stravě také na vitamín B2, B6 a B12. Jen díky těmto látkám si udržíte ostrý zrak až do pozdějšího věku. Spíše než na doplňky stravy ale spoléhejte na vitamíny ve stravě a pestrý jídelníček.

Kosmetika

Kontrolujte záruku svých kosmetických produktů a také jejich složení. Kontakt toxických látek s okem může vést krátkodobě jen k zarudnutí a alergii, ale pokud se taková situace bude opakovat, vznikají i mnohem závažnější obtíže spojené se zhoršením zraku.

Zdroj: Healthyengine.com

Autor: Tereza Málková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu