Způsoby, jak zvýšit své šance na otěhotnění

Některé ženy otěhotní bez námahy, jiné tráví měsíce, nebo dokonce roky snahou otěhotnět. Proč? Odborníci připouštějí, že toto téma je stále do značné míry záhadou. Shodují se ale, že existují jisté faktory, které možné otěhotnění ovlivňují. Ty nejzásadnější z nich jsme vám sepsali níže.

Vyhněte se cukru a bublinkám

Ženy, které pijí dvě nebo více sklenic jakéhokoliv bublinkového (sladkého) nápoje denně, mají asi o 16 procent nižší míru plodnosti než ženy, které pijí pouze obyčejnou vodu.

Pravidelný spánek

Lékaři také tvrdí, že nejlepší výsledky IVF vidí u žen, které mají kvalitní a dostatečný spánek. Proto pokud se snažíte otěhotnět, dbejte na to, abyste spaly sedm až osm hodin denně.

Pozor na onemocnění dásní

Podle australského výzkumu z roku 2011 bylo zjištěno, že ženy, co trpěly jakýmkoliv onemocnění dásní, potřebovaly o další dva měsíce navíc, aby otěhotněly. Než začnete plánovat rodinu, zajděte si na prohlídku ke svému zubnímu lékaři.

Cvičte, ale ne moc

Hubené ženy, intenzivně pracující na své dokonalé postavě víc jak pět hodin týdně, mají o 42 procent nižší pravděpodobnost otěhotnění než ženy nevyvíjející tolik aktivity.

Televize s mírou

Harvardská studie z roku 2013 prokázala, že muži válející se u televize víc jak 20 hodin týdně mají o 44 % nižší počet spermií než ti, kteří televizi nesledují téměř vůbec.

Pozor na stres a úzkosti

Je obecně známo, že ženám vystaveným neustálému stresu a úzkostem se nedaří otěhotnět. Je to dáno tím, že po dobu velkého náporu přestanou ovulovat, což znemožňuje otěhotnění.

Zkuste vynechat lepek

Nedávná studie Columbia University naznačuje, že 6 % žen s nevysvětlitelnou neplodností má celiakii. „Produkují protilátky, které mohou narušovat vývoj placenty,“ říká autor studie Peter Green. Po nasazení bezlepkové diety dokázaly do jednoho roku otěhotnět.

Velká váha u mužů

Také váha muže hraje v oplodnění jistou roli. Muži s nadváhou nebo dokonce silně obézní muži mají nižší celkový počet spermií a koncentraci.

Stop kouření

Kouření vede ke snížení kvality spermií, proto pokud se snažíte o těhotenství, je dobré s kouřením přestat.

A jaké máte zkušenosti s otěhotněním vy? Podařilo se hned na poprvé, nebo až po dlouhém čase?

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu