6 největších nutričních mýtů. Věříte jim také?

V dnešní době si spousta z nás kontroluje, co jíme, protože chceme být zdraví. Jak se ale vyznat v tom, které potraviny jsou pro nás vhodné, a které ne? Přečtěte si pár základních mýtů, kterým věří prakticky každý nás.

1. Potraviny s vysokým obsahem tuku jsou nezdravé

Mnoho lidí se stále bojí potravin s vysokým obsahem tuku a dodržuje nízkotučné diety. A to v naději, že snížení příjmu tuku prospěje jejich celkovému zdraví. Tuk v potravě je ale nezbytný pro optimální zdraví. Nízkotučné diety jsou navíc spojeny s vyšším rizikem zdravotních problémů, včetně metabolického syndromu, a mohou vést ke zvýšení inzulínové rezistence a hladin triglyceridů, což jsou známé rizikové faktory pro srdeční choroby.

Navíc se ukázalo, že diety s vyšším obsahem tuku jsou stejně účinné – nebo ještě více – než diety s nízkým obsahem tuku. Extrémy v obou směrech mohou samozřejmě poškodit vaše zdraví, zejména pokud je kvalita stravy špatná.

2. Sladidla jsou zdravá

Rostoucí zájem o nízkokalorické a nízkosacharidové potraviny bez cukru vede na trhu k nárůstu produktů, které obsahují sladidla. I když je zřejmé, že strava s vysokým obsahem přidaného cukru významně zvyšuje riziko onemocnění, příjem sladidel může také vést k negativním zdravotním výsledkům.

Sladidla mohou například zvýšit riziko onemocnění cukrovkou typu 2 tím, že jejich konzumace povede k negativním posunům ve střevních bakteriích a podpoří dysregulaci cukru v krvi. Pravidelný příjem sladidel je navíc spojen s vzorcem nezdravého životního stylu.

3. Nízkotučné a dietní potraviny jsou zdravé alternativy

I když jsou tyto produkty, označovány jako „lehké“, „bez tuku“, „dietní“ atd. lákavé pro ty, kteří se chtějí zbavit přebytečného tělesného tuku, jsou obvykle nezdravou volbou.

Mnoho těchto potravin s nízkým obsahem tuku obsahuje totiž mnohem více přidaného cukru a soli než jejich protějšky s běžným obsahem tuku. Nejlepší je se těchto produktů vzdát, a místo toho si pochutnat na malém množství potravin, jako jsou plnotučné jogurty, sýry a ořechy.

4. Musíte být hubení, abyste byli zdraví

Obezita je spojena s mnoha zdravotními potížemi, včetně cukrovky typu 2, srdečních chorob, deprese, některých druhů rakoviny, a dokonce i předčasné smrti. Snížení rizika onemocnění přesto neznamená, že musíte být hubení. Nejdůležitější je konzumovat výživnou stravu a udržovat aktivní životní styl. Protože právě toto chování často zlepšuje vaši tělesnou hmotnost a procento tělesného tuku.

5. Smoothies a džusy jsou zdravé

Ano, některé džusy a smoothies jsou vysoce výživné. Například smoothie s vysokým obsahem živin nebo čerstvě vymačkaný džus může být skvělým způsobem, jak zvýšit příjem vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Přesto je důležité vědět, že většina džusů a koktejlů prodávaných v obchodech je doslova nabitá cukrem a kaloriemi. Při nadměrné konzumaci mohou podporovat přibývání na váze a další zdravotní problémy, jako je zubní kaz a dysregulace cukru v krvi.

6. Potraviny s vysokým obsahem cholesterolu jsou nezdravé

Potraviny bohaté na cholesterol mají špatnou pověst kvůli mylným představám o tom, jak cholesterol v potravě ovlivňuje zdraví srdce.

Zatímco někteří lidé jsou na cholesterol ve stravě citlivější než jiní, do zdravé výživy lze celkově zahrnout potraviny bohaté na živiny a na cholesterol.

Ve skutečnosti může totiž zahrnutí výživných potravin bohatých na cholesterol, jako jsou vejce a plnotučné jogurty do vaší stravy, posílit zdraví tím, že zvýší pocit plnosti a dodá důležité živiny, které chybí ostatním potravinám.

Také jste si to mysleli?

Zdroj: www.healthline.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu