Šestadvacetiletá Amber Rose Isaac zemřela v dubnu, když porodila své první dítě, syna Eliase. Její rodina si stojí za tím, že se tomu dalo zabránit. Podle nich ji lékaři nechali napospas jejím problémům i přesto, že je několikrát o svém stavu informovala.
Amber dodržovala přísná nařízení kvůli koronavirové pandemii
Podle jejího partnera, Bruce McIntyre III., si Amber všimla, že její hladina krevních destiček začala od února klesat. Bohužel, kvůli probíhající koronavirové pandemii nemohla svého lékaře navštívit osobně, i přesto, že už byla ve třetím trimestru. Místo toho s ním komunikovala přes aplikaci Zoom.
„Kdyby byla běloška, ještě by tu byla,“ zněla slova jejího přítele
Bruce McIntyre uvedl, že se snažila dovolat svému lékaři ze zdravotnického centra Montefiore v Bronxu, aby mu řekla o nízkých hladinách krevních destiček, ovšem tam ji ignorovali. Bruce si také stojí za tím, že kdyby byla běloška, chovali by se k ní mnohem lépe, jenomže Amber byla černoška z Portorika.
Lékaři okamžitě začali jednat, bylo už pozdě
Na konci dubna byla přijata do nemocnice, kde si lékaři uvědomili, že se u ní vyvinul syndrom HELLP, což je komplikace související s těhotenstvím, která může být fatální, pokud se včas nezačne léčit. Lékaři ženu okamžitě převezli na sál, aby provedli sekci. Ačkoliv se dítě podařilo zachránit, Amber bohužel nepřežila.
Čichání ke špinavým ponožkám se mu vymstilo, skončil v nemocnici s infekcí plic.
Zakladatelka a prezidentka National Birth Equity Collaborative, Dr. Joia Crear-Perry po tomto incidentu vyjádřila svůj názor: „Bohužel to, co vidím, je, že kvůli velké a zející díře v našem systému zdravotní péče zemřela další mladá černá žena, která se zachovala a udělala všechno přesně tak, jak se po ní žádalo, selhali odborníci.“
HELLP syndrom a Preeclampsie
Preeclampsie je těhotenská komplikace charakterizovaná vysokým krevním tlakem a známkami poškození jiného orgánového systému, nejčastěji jater a ledvin. Preeklampsie se obvykle objevuje po 20 týdnech těhotenství u žen, jejichž krevní tlak byl normální. Neléčená preeklampsie může vést k vážným až smrtelným komplikacím pro ženu i dítě.
Nejlepším řešením je porod, ovšem i po něm může chvíli trvat, než se stav ženy zlepší. Pokud je tento syndrom diagnostikován příliš brzy v těhotenství, těhotná žena a její lékař čelí náročnému úkolu, protože dítě potřebuje samozřejmě co nejvíce dozrát. To je ale těžké, protože jsou oba dva vystaveni riziku vážných komplikací.
Příznaky:
Preeclampsie se někdy vyvíjí bez jakýchkoli příznaků. Vysoký krevní tlak se může vyvíjet pomalu nebo může dojít k náhlému nástupu. Sledování krevního tlaku je důležitou součástí prenatální péče, protože první známkou preeklampsie je obvykle zvýšení krevního tlaku. Krevní tlak, který přesahuje 140/90 milimetrů rtuti (mm Hg) nebo vyšší – dokumentovaný ve dvou případech, s odstupem nejméně čtyř hodin – je neobvyklý.
Nadbytek bílkovin v moči (proteinurie) nebo další známky potíží:
- bolest ledvin,
- těžké bolesti hlavy,
- změny vidění, včetně dočasné ztráty vidění, rozmazaného vidění nebo citlivosti na světlo,
- bolest v horní části břicha, obvykle pod žebry na pravé straně,
- nevolnost nebo zvracení,
- snížená produkce moči,
- snížené hladiny krevních destiček v krvi (trombocytopenie),
- porucha funkce jater,
- dýchavičnost způsobená tekutinou v plicích.
Komplikace preeklampsie také zahrnuje HELLP syndrom neboli hemolýzu (ničení červených krvinek), zvýšené hladiny jaterních enzymů a nízký počet krevních destiček – syndrom je závažnější formou preeklampsie a může rychle ohrozit životy ženy i dítěte.
Mezi příznaky patří nevolnost a zvracení, bolest hlavy a bolest břicha v pravém horním rohu. HELLP syndrom je obzvláště nebezpečný, protože představuje poškození několika orgánových systémů.
Občas se může náhle vyvinout, a to i před detekcí vysokého krevního tlaku nebo se může vyvinout bez jakýchkoli příznaků.