Bolest hlavy trápila někdy v životě každého z nás. Jaké jsou její nejčastější spouštěče a jak se jí zbavit?

Jenom se probudíte – a už vás bolí hlava? Tak to opravdu nejste jediní. Bolest hlavy a migrény jsou nejčastějšími obtížemi u většiny populace – a naštěstí se dají ale docela dobře léčit. Mnohokrát stačí jen úprava životního stylu. Podívejte se, jaké jsou nejčastější spouštěče bolestí hlavy a migrény, a jak je můžete zmírnit.

Nízká hladina cukru v krvi

Toto je silný spouštěč bolesti hlavy, takže je velice důležité, abyste si dopřáli plnohodnotnou snídani. Protože konzumace rafinovaných cukrů a sacharidů v průběhu dne může způsobit prudký pokles hladiny cukru v krvi, což právě způsobuje bolesti hlavy a migrény. Zaměřte se na pravidelná jídla a zdravé svačiny mezi jídly, aby byla hladina cukru v krvi stabilní.

Nepravidelné spánkové návyky

Mnoho z nás má bolesti hlavy kvůli nerovnováze ve spánkových vzorcích. Příliš mnoho, nebo naopak příliš málo spánku působí jako spouštěč migrény. Je tedy zapotřebí, abyste zlepšili svou spánkovou hygienu – vyhýbejte se v odpoledních hodinách kofeinu a alkoholu, před spaním vypněte televizi a mobilní telefony, prostě všechno, co vyzařuje modré světlo. A hlavně choďte spát každý den ve stejnou dobu, a také ve stejnou dobu vstávejte.

Nadužívání léků proti bolesti

Pokud máte ve zvyku pravidelně „zobat“ prášky na bolest, povede to zákonitě k bolestem hlavy. Nejhorší jsou léky na bázi kodeinu. Pokud je užíváte každý měsíce déle než 10 dní, už je to nadužívání. U ibuprofenu a paracetamolu stačí pouze 15dní v měsíci. Raději se poraďte se svým lékařem, co na bolesti hlavy užívat.

Kofein

Je snadné konzumovat vysoké hladiny kofeinu, aniž byste si to uvědomovali. Všichni víme, že kofein se vyskytuje v kávě a čaji, nicméně je obsažen také v řadě šumivých energetických nápojů, v čokoládě a lécích dostupných bez předpisu. Kofein je sám o sobě dobrý lék proti bolesti, ale při jeho nadužívání vás může začít bolet hlava stejně, jako př nadužívání farmaceutických léků proti bolesti. Zkuste občas vyměnit kávu za bezkofeinovou variantu a čaje za ovocné nápoje.

Dieta

Pro některé lidi může jídlo působit jako spouštěč bolestí hlavy. To platí hlavně u mléčných výrobků. Pokud si myslíte, že je vaše bolest jídla způsobena právě nějakým jídlem, na nějakou chvíli jej ze svého jídelníčku vysaďte – a to na jeden až tři měsíce. Zapisujte si, co jíte, abyste v případě náhlé bolesti hlavy mohli zkusit identifikovat, jaké jídlo ji spouští.

Kombinace spouštěčů

Možná v práci procházíte obdobím stresu, děláte přesčasy, vynecháváte jídlo, chodíte pozdě spát a občas si dáte i sklenku něčeho ostřejšího – to je nejlepší cesta k bolesti hlavy. Každý z těchto spouštěčů zvlášť nemusí hned způsobit bolesti hlavy, ale když se nakupí, je migréna téměř nevyhnutelná. Zkuste změnit svou denní rutinu, a hlavně si dopřejte dostatek spánku.

Zdroje: healthy-magazine.co.uk

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu