Chcete zhubnout přebytečné kilogramy? Tyto sporty vám pomohou!

Po štíhlé postavě touží většina z lidí. Obliba nejrůznějších diet je toho více než důkazem. Nejrůznější odborné studie ale již léta ukazují, že pokud chcete nejen zhubnout, ale následně si štíhlou postavu i udržet, kromě změny jídelníčku je nutná i pravidelná fyzická aktivita. Ta vám navíc pomůže postavu i vytvarovat. Pozitivní efekt mají samozřejmě téměř všechny sporty, některé z nich jsou ale pro boj s přebytečnými kilogramy účinnější. Které to jsou?

Běh

Běh zaznamenal v posledních letech opravdu boom. Jako pravidelnou aktivitu ho začalo provozovat mnohem více lidí. Obecně platí, že běh vám pomůže nejen zhubnout a zlepšit fyzickou kondici, ale skvěle si díky němu rovněž zpevníte celou postavu. Má rovněž velmi pozitivní vliv na naše srdce. Aby byl ale běh takto účinný a prospěšný, musíte při něm dodržet několik zásad. Nesmíte totiž běhat ani příliš pomalu, ani příliš rychle. Správné tempo běhu rozpoznáte tím, že máte mírně zrychlený dech a lehce se potíte. V případě, že chcete pomocí běhu zhubnout, měli byste běhat alespoň třikrát týdně po dobu třiceti minut. Jediným limitem běhu je skutečnost, že kvůli většímu zatěžování kloubů není příliš vhodný pro obéznější osoby.

Chůze

Pokud nechcete běhat, začněte více chodit. I obyčejná chůze má totiž pro náš organismus mnoho přínosů. Vzhledem k nižší intenzitě ale samozřejmě musíte být připraveni na to, že hubnutí chůzí půjde pomaleji než během. Pokud chcete pomocí chůze zhubnout, musíte chodit nejen pravidelně, ale také dostatečně rychle.  Na druhou stranu je ale právě chůze sportem, který se netrénovaným či obézním osobám do začátku doporučuje. Důvodem je to, že chůze je vlastně pro naše tělo nejpřirozenějším pohybem. Specifickou a velmi účinnou aktivitou pro hubnutí i zpevnění celé postavy je nordic walking.

Jízda na kole a plavání

Jaro a léto přeje také dalším venkovním sportům. K nejoblíbenějším patří zejména jízda na kole. I ta může pomoci s hubnutím a posílením především dolních končetin. K popularitě cyklistky paradoxně přispěl v posledních měsících i koronavirus. Kolo totiž začali mnozí používat jako dopravní prostředek místo hromadné dopravy. Skvělým sportem pro boj s přebytečnými kilogramy i zlepšení kondice je rovněž plavání. Jeho velkým pozitivem je i to, že vzhledem ke své nenáročnosti a bezpečnosti je vhodné i pro osoby obézní, starší či po operacích. Hubnutí jde rychleji, plavete-li v teplejší vodě.

Silový trénink

Pro hubnutí jsou důležité nejen tak zvané kardio aktivity, ale také silový trénink. Ten napomáhá nejen ke zvětšení svalů, ale také ke zvýšení jejich hustoty. Přiměřený silový trénink je vhodný i pro starší osoby. Kromě pozitivního efektu na váhu totiž účinně zrychluje metabolismus organismu, který se věkem přirozeně zpomaluje.

Zdroj: livestrong.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu