Co dělat, když je vám po padesátce? Zkuste 7 tipů, jak stárnout pomaleji.

Cítíte se občas na odpis? Říkáte si, že po padesátce už je to stejně jedno? Všechno špatně! Jedno to není, na péči o zdraví, krásu i duši není pozdě nikdy. A se životní moudrostí, které jste již dosáhli, se můžete cítit mnohem lépe než ledajaký třicátník.

Připravili jsme pro vás praktické tipy, jak zdraví, krásy a harmonie dosáhnout.

Vítejte slunce

Ze sluníčka získáváme potřebný vitamin D. Ten pomáhá posilovat imunitu, reguluje buněčný růst, podporuje vstřebávání vápníku a chrání organismus před některými typy rakoviny. Stačí 20 minut procházky za slunného dne.

Cvičte mozek

Mentální úpadek není nutnou součástí stárnutí. Vědecké studie dokázaly, že stálá aktivita v oblastech, které podporují psychiku – například meditace, luštění křížovek, učení se cizímu jazyku či psaní blogů – udrží vaši mysl stále bystrou.

Nevymlouvejte se

Nevymlouvejte se na genetiku! Hodně lidí rezignuje na kila navíc a přestávají se hýbat. Neexistuje žádné „my máme obezitu a špatné cévy v rodině“. Samozřejmě, že geny spoustu procesů během stárnutí ovlivňují, ale rozhodně se dá mnoho věcí změnit. Krevní tlak můžete například ovlivnit zdravým způsobem života, dostatkem spánku a vyhýbáním se stresu. Obecně platí, že stárnutí urychluje stres, málo pohybu, nedostatek odpočinku a nezdravá či nepravidelná strava.

Dělejte to, co vás baví

To je totiž jednou z nejdůležitějších věcí. Ideálem je mít práci, která vás baví a naplňuje. Pokud práci děláte s nadšením, budete se cítit svěží bez ohledu na to, kolik vám je let. Podle výzkumů je obrovský rozdíl v celkové kondici lidí, kteří svou práci dělají rádi a těmi, kteří ji dělají proto, že musí. Není to snadné, ale i po padesátce můžete svou práci změnit!

Vraťte se ke koníčkům

Věnujte se všemu, co jste odložili během života, kdy jste dělali kariéru, vychovávali děti a byli pod obrovským společenským tlakem, který určuje, jak má vypadat úspěšný či „normální“ člověk a rodina. Čím je člověk starší, přestává se s okolím porovnávat. Takže si užívejte volné chvíle opravdu tak, jak chcete a je vám to příjemné.

Nemyslete na stáří

Přemýšleli jste někdy o tom, zda přemýšlíte o stáří? Jestli třeba nejste v zajetí nějakých společenských předsudků a podobně. Třeba, že kdo je starý, není výkonný a nemůže mít dobrou práci. Podobné předsudky prostě ignorujte. Platí základní rovnice: „Pokud si myslíte, že jste staří, budete tak pravděpodobně jednat a jako staří vypadat.

Myslete pozitivně

O pozitivním myšlení se mluví pořád. Co naplat, je to pravdivé. Jestliže si člověk zachovává pozitivní postoj k životu má to na stárnutí větší vliv, než skutečné fyzické zdraví.

 

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu