Cvičíte ráno? Jak to v takovém případě udělat se snídaní?

Poslední dobou roste počet lidí, kteří pravidelně cvičí ráno, ještě než jdou do práce. Výhodou je, že se pak nemusí celý den stresovat, zda se náhodou neobjeví nějaký problém, kvůli kterému se odpoledne do posilovny či zaběhat nedostanou, protože se budou muset držet v práci. Mnozí rovněž uvádějí, že se po ranním cvičení cítí následně celý den lépe a aktivněji. Samozřejmě ne všechna zaměstnání možnost cvičit před prací umožňují. Mnoho otázek se také týká toho, jak je to v případě ranního cvičení se snídaní.

Jak je to s jídlem před cvičením?

Jsou lidé, kteří cvičí nalačno, jiní se před cvičením vždy nasnídají. Co je správnější? Většina odborníků se shoduje na tom, že bychom se před jakýmkoli cvičením měli najíst. Samozřejmě to ale neznamená jít běhat nebo vyrazit do posilovny okamžitě. Svému organismu byste měli dopřát alespoň hodinu na trávení. Vhodné jsou lehčí snídaně nebo speciální nápoje. Díky tomu se nebudete cítit malátní a získáte potřebnou energii nutnou k tréninku.

A co když chcete zhubnout?

Pokud je hlavním cílem vaší fyzické aktivity shození přebytečných kilogramů, v tom případě má cvičení bez snídaně své výhody. Studie ukazují, že při tréninku nalačno se spaluje více tuků, protože vaše tělo není závislé na sacharidech jako palivu. Velmi důležitá je také hydratace. Příjem tekutin před, během a po tréninku je klíčem k prevenci dehydratace. Podle American College of Sports Medicine se doporučení pro konzumaci tekutin před tréninkem pohybuje kolem dvou až tří šálků a během tréninku mezi půl až jedním šálkem každých 20 minut fyzické aktivity.

zdroj: pixabay.com

Proč záleží na výběru snídaně?

Při rozhodování, co jíst před ranním tréninkem, je třeba zvážit několik faktorů, především typ jídla, trávení a čas. Rychlý sportovní nápoj nebo cereálie dodají tělu rychlý příval energie, ale při delším tréninku nemusí vydržet. Abyste si zajistili trvalou energii, kterou potřebujete při intenzivnějších trénincích, kombinujte jednoduché sacharidy s malým množstvím tuku a bílkovin. Velikost jídla má též velký vliv na výdrž při tréninku. Čím déle trénink trvá, tím energeticky vydatnější jídlo si budete chtít dát. Potenciální nevýhodou je doba vašeho trávení. Mnoho lidí dává ráno přednost rozmanitým koktejlům, které se tráví jen asi hodinu, ale přesto dodají dostatek energie.

Nápady na vhodnou snídani

  • Smoothies – jsou všestranné, můžete v nich kombinovat ovoce, zeleninu, jogurty, proteinové prášky, ořechové máslo i semínka. V závislosti na složení vám dodají potřebnou energii i živiny.
  • Energetické misky – jsou založeny na podobném konceptu jako smoothie, jen nejsou v tekuté podobě. Jejich součástí jsou především ořechy, semínka a ovoce.
  • Vejce – možnosti vajec jsou neomezené. Můžete si je dát samostatně, přidat sýr nebo zeleninu, případně je konzumovat s celozrnným pečivem.
  • Ovoce – je lehce stravitelné, poskytuje energii a je skvělé i pro ty, kteří obvykle nesnídají. Velmi vhodným typem ovoce jsou například banány.
  • Řecký jogurt – má vysoký obsah bílkovin, probiotik i vápníku
  • Ovesné vločky – velmi oblíbená snídaňová potravina plná sacharidů a vlákniny. Pro ještě více energie můžete přidat i ovoce, ořechy nebo mléko.

Zdroj: healthline.com, heart.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, researchgate.net

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu