Hořčík je nezbytná součást našeho těla. Proč je důležitý

Minerál hořčík, který se ukládá hlavně v našich kostech, nám pomáhá přeměnit naše jídlo na energii a pomáhá tělu produkovat hormony, které jsou důležité pro zdraví kostí. Hraje roli ve více než 300 enzymových systémech, které mimo jiné regulují kontrolu glykémie a krevní tlak. Je také klíčem k nervovým funkcím, svalové aktivitě a srdečnímu rytmu.

Proč potřebujeme hořčík?

Hořčík hraje v těle mnoho zásadních rolí, jako je podpora funkce svalů a nervů a produkce energie. Nízká hladina hořčíku krátkodobě nezpůsobuje příznaky. Chronicky nízké hladiny však mohou zvýšit riziko vysokého krevního tlaku, srdečních chorob, cukrovky typu 2 a osteoporózy.

Hořčík se nejčastěji používá při zácpě, při pálení žáhy, při nízkých hladinách hořčíku, při těhotenských komplikacích zvaných preeklampsie a eklampsie a při určitém typu nepravidelného srdečního rytmu.

Jak hořčík získat?

Dobrým pravidlem je, že potraviny s vysokým obsahem vlákniny také obvykle obsahují hořčík. Zelená listová zelenina, jako je špenát a kel, zelenina jako brokolice a tykev, ořechy (zejména mandle), semena, obiloviny a luštěniny, to vše jsou dobré zdroje. Mléčné výrobky, čokoláda a káva mohou dodávat hořčík, a voda z vodovodu také obsahuje minerály, zejména pokud jde o tvrdou vodu. Pokud si myslíte, že vaše hladina hořčíku může být nízká, možná budete chtít zvážit doplněk hořčíku, který lze užívat ve formě tobolek, tablet nebo transdermálního spreje.

Kolik potřebujete hořčíku?

Kolik hořčíku každý den potřebujete, závisí na vašem pohlaví a věku:

  • muži ve věku od 19 do 30 let: 400 miligramů,
  • muži ve věku 31 a více let: 420 miligramů,
  • ženy ve věku od 19 do 30 let: 310 miligramů,
  • ženy ve věku 31 a více let: 320 miligramů,
  • těhotné ženy: 350 miligramů (360 mg, pokud jste ve věku 31 let nebo starší).

Hořčík jako doplněk stravy

Mnoho lidí udělá tu chybu, že bez kontroly štítku popadne jakýkoli hořčík, který najdou v obchodě se zdravou výživou. Některé se ale ve střevě vstřebávají snadněji (glycinát, citrát, chlorid a uhličitan hořečnatý) než jiné (oxid a síran hořečnatý).

Citrát hořečnatý může u některých lidí způsobit gastrointestinální potíže. Najdete jej v práškových doplňcích nočních nápojů určených k relaxaci.

Doplňky nemusí být vhodné, pokud užíváte některá diuretika, léky na srdce nebo antibiotika. Před zakoupením se poraďte se svým lékařem.

Zdroje: greatist.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu