Inkontinence: Trápí i mladší lidi, ale nemusí být trvalá

Kolem inkontinence (úniku moči) panují neustálé pověry. Tou nejčastější je, že se tato zdravotní komplikace vyskytuje až v pozdějším věku. Připravili jsme pro vás seznam toho, co je a co není pravda, prostřednictvím těch nejznámějších úsudků. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Čas od času unikne moč jedné třetině starších mužů a polovině žen. U žen je to mnohem více pravděpodobné během těhotenství, po porodu nebo při menopauze.

Inkontinence se nevyskytuje pouze u starších lidí. Tento zdravotní problém může vyvolat řada faktorů, mezi něž patří obezita, úzkost, kouření nebo poškození nervů při cukrovce, Alzheimerově či Parkinsonově chorobě. U žen je inkontinence způsobena těhotenstvím, porodem a menopauzou. U mužů tento problém vyvolávají problémy s prostatou. A v neposlední řadě může být příčinou také pití velkého množství alkoholu.

Čtěte také: Žena přišla o část končetin kvůli slinám svého psa.

Zácpa a malý močový měchýř

Když člověk trpí zácpou, je větší pravděpodobnost infekce a dalších problémů v močovém traktu, které mohou ovlivnit kontrolu močového měchýře. Proto je dobré do svého života zařadit dostatek fyzické aktivity, tekutiny a vlákninu.

Většina lidí má močový měchýř obvyklé velikosti. Objem je tedy až dva hrnky tekutiny. Problém je však ten, že kvůli povoleným svalům občas ztrácí schopnost natáhnout se a tolik tekutiny přijmout.

Trénink močového měchýře je jeden ze způsobů, jak se úplně vyhnout inkontinenci nebo tento stav zlepšit. Vytvořte si rutinu – každé dvě nebo tři hodiny navštivte toaletu. Pokud pociťujete touhu jít dříve, vyzkoušejte hluboké dýchání nebo meditaci. Také je dobré si psát deník, ve kterém budete mít přehled o tom, kdy si musíte odskočit. Se správným tréninkem docílíte toho, že nutkání na toaletu můžete o nějaký čas prodloužit.

Dostatečně pijte

Bez dostatečného množství tekutin se moč stane silnou a agresivní, což může následně způsobit podráždění močového měchýře. Pití tekutin však omezte před spaním, předejdete tak nočním návštěvám toalety.

Inkontinence nemusí být trvalá

Inkontinence sama o sobě není nemocí, jde spíše o příznak jiného zdravotního problému, například infekce, kterou lze léčit antibiotiky. Dlouhodobější stav lze léčit změnou stravovacích návyků, pomocí léčiv, operací apod.

Nepřehlédněte: Znáte nemoc jménem vitiligo? Zjistěte, jak se s ní žije.

Přestat kouřit je to nejlepší, co pro svůj močový měchýř můžete udělat

Kuřáci mají tendenci více kašlat, což může močový měchýř stresovat, čímž dochází k úniku moči. Kouření je také nejčastější příčinou rakoviny močového měchýře, která vede k inkontinenci a k dalším vážným problémům.

Zdroj: WebMD, zdroj foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu