Jak na správnou hygienu mužských intimních partií? Vyvarujte se nepříjemného zápachu

Je to část těla, kterou si muži pravděpodobně váží nejvíce, takže byste měli zajisti, aby byl váš penis vždy čistý a zdravý. Dopřejte mu péči, kterou si zaslouží, a možná nebudete mít prospěch i vy – vaše partnerka vám bude pravděpodobně také vděčný.

Správné mytí penisu

Při sprchování nebo koupání každý den jemně umyjte penis teplou vodou. Pokud máte předkožku, jemně ji stáhněte a umyjte pod ní. Pokud se pod předkožkou neumýváte správně, může se začít hromadit sýrovitě vypadající látka zvaná smegma.

Smegma je přírodní mazivo, které udržuje penis vlhký. Nachází se na hlavě penisu a pod předkožkou. Pokud se smegma hromadí v předkožce, může začít páchnout, zabrání vám snadno stáhnout předkožku zpět a stane se živnou půdou pro bakterie. To může způsobit zarudnutí a otok hlavy penisu nazývaný balanitida.

Nepříjemný zápach

Patrick French, konzultant lékařů v oblasti sexuálního zdraví, říká: „Je opravdu překvapivé, kolik mužů nečistí pod předkožkou. Nejen, že se u nich pravidelně objevují komplikace ze špatné hygieny, ale je to také velmi nežádoucí pro sexuálního partnera.“

Nepokoušejte se násilně stahovat předkožku malým chlapcům, protože by to mohlo být bolestivé a ublížit jim to. Jejich předkožka může být stále přichycena k hlavě penisu, a proto se úplně nestáhne. V této fázi jejich vývoje není nutné čistit vnitřek předkožky. I když je pravidelná osobní hygiena důležitá, přílišné mytí mýdlem a sprchovými gely může způsobit bolestivost.

Jaké použít mýdlo?

Jemné mytí penisu jednou denně teplou vodou je dostatečné k udržení správné hygieny. Pokud chcete použít mýdlo, zvolte jemné nebo neparfémované mýdlo, abyste snížili riziko podráždění pokožky.

Čtěte také: Co způsobuje nepříjemné svědění konečníku?

Může být lákavé použít deodoranty na penis, ale tomu se nejlépe vyhněte, protože se dostane pod předkožku, kde může způsobit podráždění. Obřezaní muži musí být stejně opatrní při čištění penisu. Stačí jemné mytí penisu jednou denně teplou vodou.

Varlata a ohanbí

Nezapomeňte vyčistit spodní část penisu a varlat, kde se pot a chlupy mohou spojit a vytvořit silný zápach – stejně nepříjemný jako v podpaží. Tyto oblasti vyžadují časté mytí, aby se zabránilo hromadění potu, zejména proto, že jsou po většinu dne uzavřeny ve spodním prádle. Zajistěte, aby oblast mezi spodní částí varlat a konečníkem byla také čistá a bez zápachu.

Dávejte pozor na neobvyklé hrudky nebo otoky ve varlatech, které tam dříve nebyly.

Zdroje: NHS UK |foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT