Jak vyčistit zuby batoleti a co dělat, když to odmítá

Pokud vám přijde, že čištění zubů vašeho batolete je velmi obtížný až nemožný úkol, nezoufejte. Dá se to zvládnout, i když máte tvrdohlavé dítě, které je přesvědčeno, že čištění zubů je zcela zbytečné. Správné čištění zubů vašeho malého dítěte se rozhodně vyplatí. Jak na to?

Potřebné pomůcky a vysvětlení

Prvním krokem je výběr správných potřeb. Ujistěte se, že máte připravený zubní kartáček dětské velikosti a dětskou zubní pastu. Důležitým krokem před pokusem o vlastní čištění zubů je poučení dítěte o tom, co se bude dít.

Některé děti rády vědí, co mají očekávat, takže jim klidně a jednoduše řekněte, co budete dělat. Pomoci může i to, když mu předtím přečtete zábavnou knížku o čištění zubů. Další možností je zhlédnutí animované pohádky, kde si zvířátka čistí zuby, nebo poslech dětské písničky o čištění zubů.

Příprava a vlastní čištění

Dejte na dětský zubní kartáček malé množství zubní pasty, u dětí mladších dvou let se obecně doporučuje množství o velikosti pouhého zrnka rýže. Než dítěti vložíte zubní kartáček s pastou do úst, připomeňte mu, že zubní pastu nemá polykat.

Pokud je vaše batole typem dítěte, které vše dělá rádo samo, nechte ho, ať si čištění nejprve vyzkouší. Nenechávejte ho ale bez dohledu. Poté, co si dítě „vyčistilo“ zuby samo, můžete převzít kontrolu nad čištěním vy. Pravděpodobnost, že bude protestovat, je mnohem menší, než kdybyste zvolili obrácený postup. Ujistěte se, že kartáčkem jemně čistíte povrch všech zubů. Nevynechávejte zadní zuby.

Vyplivnutí

Tento krok může být sice trochu „špinavý“, ale je velmi důležitý. Není vhodné, aby děti pastu polykaly. Nejlepší je, když dítěti vyplivnutí pasty sami názorně ukážete.

Proč je čištění zubů vašeho batolete důležité?

Jedním z hlavních důvodů samozřejmě je ten, že čištění zabraňuje vzniku zubního kazu. A zubní kazy jsou u malých dětí častější, než si možná myslíte.

Americká pediatrická akademie (AAP) ve svých statistikách upozorňuje, že 28 % dětí má do 3 let věku alespoň jeden zubní kaz. Do 5 let věku má pak alespoň jeden zubní kaz téměř polovina všech dětí. AAP proto doporučuje začít dětem čistit zuby hned, jakmile se jim začnou prořezávat.

Matka s dcerou si čistí zuby.
zdroj: freepik.com

Časový rámec péče o chrup vašeho dítka

Existuje i jakýsi obecný časový rámec, který vám může při péči o zuby vašeho dítěte pomoci.

  • Kojenecký věk když je vaše dítě ještě miminko, můžete začít tím, že mu dvakrát denně otřete dásně měkkým hadříkem. Když se mu začnou prořezávat první zoubky, pořiďte si malý měkký zubní kartáček a jemně čistěte tyto malé zoubky rozetřenou dětskou zubní pastou.

  • První návštěva zubaře – obecně se doporučuje vzít dítě k zubaři v době kolem jeho prvních narozenin. Ve skutečnosti, pokud se vašemu dítěti objeví zuby brzy, můžete navštívit zubaře ještě dříve.

  • Dětské zuby – první zub vašeho dítěte se pravděpodobně prořeže kolem 6. měsíce věku, i když se to u jednotlivých dětí může lišit. Pak bude pravděpodobně nějakou dobu skrze dásně vašeho dítěte vykukovat stálý „proud“ perleťově bílých mléčných zubů. Do 3 let věku bude mít vaše dítě všech 20 mléčných zubů. Zvykněte si dítě dvakrát ročně vodit k zubaři, abyste tyto zuby udrželi v dobré kondici.

  • Samostatné čištění zubů neexistuje žádné pevné pravidlo, kdy je dítě připraveno čistit si zuby zcela samo. Většina dětí to sama bezpečně a správně zvládne až kolem 6 let.

Několik rad na závěr

Pokud vaše dítě ochotně spolupracuje při čištění zubů každý den po snídani a před spaním, gratulujeme. Pokud se vaše dítě do čištění zubů příliš nehrne, možná budete muset být trochu strategičtější. Zde je několik tipů, jak vám oběma usnadnit ústní hygienu:

  • Udělejte si z čištění zubů zábavu – zpívejte písničky, vyprávějte pohádky nebo cokoli, co vám čištění zpříjemní.

  • Dodržujte rutinu – dětem se často daří lépe, když vědí, co mají očekávat. Dodržování rutiny jim může dát pocit normálnosti.

  • Použijte tabulku se samolepkami nebo jiné pobídky – najděte způsob, jak oslavit každé čištění zubů, dokud se z toho nestane zakořeněný zvyk. Tento přístup se u mnoha dětí osvědčuje také při učení na nočník.

  • Čistěte si zuby ve stejnou dobu – mnohé děti rády napodobují mámu nebo tátu. Když se budou dívat, jak si čistíte zuby, může je to inspirovat k tomu, aby si čistily zuby samy.

Zdroj: healthychildren.org, clevelandclinic.org

Autor: Martina Šťastná

#kvíz 1 / 1 |

zavřít reklamu