Jaké jsou nejčastější potravinové alergie?

Pojmem potravinová alergie se označuje stav, kdy určité potraviny vyvolávají abnormální imunitní reakci. Organismus následně spustí řadu obranných opatření, která se nejčastěji projevují nejrůznějšími otoky, vyrážkami, potížemi s dýcháním, střevními a žaludečními potížemi. Ačkoli alergii může vyvolat jakákoli potravina, většinu potravinových alergií způsobuje pouze několik potravin. Pozor na to, že potravinová alergie není totéž co potravinová intolerance!

Kravské mléko

Alergie na kravské mléko se nejčastěji vyskytuje u kojenců a malých dětí, zejména pokud byly vystaveny bílkovinám obsaženým v kravském mléce před dosažením věku šesti měsíců. Naštěstí tato alergie do věku tří let u většiny dětí samovolně zmizí, takže u dospělých je mnohem méně častá. Pokud je diagnostikována alergie na kravské mléko, jedinou léčbou je vyhýbat se nejen mléku, ale i všem potravinám, které ho obsahují. Zajímavé je, že mnoho dětí, které jsou alergické na kravské mléko, jsou zároveň alergické i na sóju.

zdroj: pixabay.com

Vejce

Alergie na vejce je druhou nejčastější potravinovou alergií u dětí. Nejčastějšími projevy je vyrážka a zažívací potíže. Vědecké výzkumy naštěstí opět ukazují, že více než polovina dětí, které jsou v dětství na vejce alergické, po dosažení šestnácti let potíže nemají. Zajímavé je, že je možné být alergický na bílky, ale ne na žloutky, a naopak. Je to proto, že bílkoviny ve vaječných bílcích a žloutcích se mírně liší. Častější je alergie na bílek. Léčbu představuje bezvaječná dieta.

Ořechy a arašídy

Alergii způsobují různé druhy ořechů, od vlašských a lískových, přes piniové, kešu, makadamové, až po para ořechy, mandle, arašídy či pistácie. Lidé s touto alergií jsou alergičtí i na potravinářské výrobky z těchto ořechů, jako jsou másla a oleje. Jakmile jste alergičtí na jeden druh ořechů, máte následně větší pravděpodobnost alergické reakce i na další druhy. Proto se vyplatí opatrnost. Na rozdíl od některých jiných alergií je alergie na ořechy obvykle celoživotní.

zdroj: freepik.com

Mořské plody

Nejčastějším spouštěčem alergie na mořské plody je bílkovina zvaná tropomyosin. Skutečnou alergii na mořské plody však může být někdy obtížné odlišit od nežádoucí reakce na nejrůznější bakterie, viry nebo parazity, které mohou mořské plody obsahovat. Je to proto, že příznaky jsou podobné, obojí způsobuje především zažívací potíže, jako je zvracení, průjem a bolest žaludku. Zajímavé je, že i výpary při vaření nejrůznějších měkkýšů a korýšů mohou u alergiků vyvolat potíže.

Pšenice

Alergie na pšenici je reakce na některý z proteinů obsažených v pšenici. Tato alergie nejčastěji postihuje děti do deseti let, poté obvykle odezní. Někdy může dojít i její záměně s celiakií či neceliakální citlivostí na lepek, které mohou mít podobné příznaky. Skutečná alergie na pšenici ale způsobuje imunitní reakci na jeden ze stovek proteinů obsažených v pšenici. Oproti tomu celiakie a neceliakální citlivost na lepek jsou způsobeny abnormální imunitní reakcí na jednu konkrétní bílkovinu, lepek, který se shodou okolností také nachází v pšenici. Lidé s celiakií nebo neceliakální citlivostí na lepek se musí vyhýbat pšenici i dalším obilovinám, které obsahují lepek. Lidé s alergií na pšenici se musí vyhýbat pouze pšenici a mohou konzumovat jiné obiloviny, které lepek obsahují.

zdroj: pixabay.com

Ryby

Alergie na ryby se často objeví až v pozdějším věku, většinou až v dospělosti. Stejně jako alergie na mořské plody může i alergie na ryby způsobit závažnou a potenciálně smrtelnou alergickou reakci. Hlavními příznaky jsou zvracení a průjem, ale ve vzácných případech může dojít i k anafylaktickému šoku.

Zdroj: medicalnewstoday.com, nhs.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu