Je vitamin C účinný při posilování imunity?


S blížícím se podzimním a zimním obdobím, a tedy i chřipkou a mnoha dalšími nemocemi, se řada lidí obrací na vitamin C, aby si zlepšila imunitu. Právě tento vitamin je nejvíce spojován s bojem proti různým infekcím, nachlazení apod.

Je však v této oblasti skutečně účinný? Stojí za to podívat se blíže na jeho vlastnosti a zjistit, zda je vitamin C skutečně účinný v péči o imunitu organismu. Zároveň je třeba připomenout, že vitamin C má mnohem širší spektrum využití než jen ovlivňování imunity organismu. Jaké vlastnosti má vitamin C?

Vlastnosti kyseliny askorbové

Ačkoli si většina lidí spojuje vitamin C (kyselinu askorbovou) s jeho účinky na imunitní systém, a tím si také vysvětluje doporučení pro jeho doplňování, není to jediný důvod. Lékaři široce doporučují užívání vitaminu C pro jeho četné a rozsáhlé zdraví podporující vlastnosti, mezi nimiž stojí za zmínku:

  • Antioxidační účinek – kyselina askorbová je účinný tzv. lapač volných radikálů. Díky tomu má protirakovinný charakter. Důvodem je skutečnost, že volné radikály jsou zodpovědné za mutace buněk v lidském těle, které často vedou ke vzniku tzv. rakovinných buněk.
  • Účinky na kosti, klouby a kůži – vitamin C se aktivně podílí na tvorbě kolagenu, bílkoviny, která je zodpovědná za strukturu kůže, šlach, kloubů atd. Při správném množství kyseliny askorbové tělo produkuje dostatečné množství kolagenu, který nepřímo ovlivňuje dobrý stav výše uvedených prvků lidského těla.
  • Pomáhá v boji proti únavě a vyčerpání – díky vlastnostem kyseliny askorbové je možné účinně snížit míru únavy a vyčerpání.

To jen zdůrazňuje, že vitamin C je vhodné doplňovat a že má vliv na imunitu organismu v mnohem širším kontextu, než se běžně předpokládá. Je však důležité užívat doplněk stravy se správným složením a z ověřeného zdroje. Proto se vyplatí využít nabídky obchodu ALLNUTRITION (https://allnutrition.cz/Vitamin_c-k1065.html), kde najdete přípravky bohatého složení a v různých formách, díky nimž si každý najde vhodný doplněk pro sebe.

Autor: redakce ZdraveRady.cz
zavřít reklamu