Kde všude na vás může číhat žloutenka?

Hepatitida neboli žloutenka značí zánět jater, který může být způsoben několika viry. Hlavními typy žloutenky jsou typy A, B a C. Příznaky typu A jsou často podobné žaludeční viróze, a nemocný se většinou do měsíce vyléčí.

Hepatitida B a C může způsobit náhlé a závažné onemocnění, jenž často vede k rakovině jater nebo chronické infekci, která může vést k vážnému poškození jater zvanému cirhóza.

Jak se můžeme žloutenkou nakazit?

Hepatitida A se šíří konzumací jídla nebo pitím nápojů, které byly kontaminovány výkaly infikované osoby. Můžete se také nakazit blízkým kontaktem s osobou, která hepatitidu má – například výměnou plenky u dětí nebo sexuálním kontaktem. Špatná hygiena zvyšuje riziko nákazy. Hepatitida B a C se šíří hlavně infikovanou krví, spermatem nebo jinými tělními tekutinami.

Ovoce, zelenina a voda

Abyste zabránili nákaze žloutenkou, čerstvé ovoce, zeleninu a saláty velmi dobře omývejte. Lidé na čundrech často pijí vodu z řek nebo jezer. Pokud nemáte jinou možnost – než se napijete, tuto vodu převařte. A jestliže se chystáte do méně rozvojové země, vždy sáhněte po balené vodě a vyhněte se nápojům s ledem.

Měkkýši

Protože se měkkýši někdy sklízejí ze znečištěných vod, dejte si pozor na nevařené či nedostatečně uvařené ústřice, škeble a slávky, které mohou hepatitidu A také přenášet.

Správná hygiena

Mimo tělo hepatitida A přežije i několik měsíců. Základním klíčem je správná hygiena – mytí rukou (co nejčastěji), používání dezinfekčního prostředku na ruce a čisté toalety. Na veřejných toaletách se vyhýbejte společným ručníkům a snažte se co nejméně dotýkat okolních předmětů.

Infikovaná krev

Pomocí infikované krve a tělesných tekutin se zase přenáší hepatitida B a C. Infekce se může přenášet z matky na dítě během porodu, mezi sexuálními partnery nebo kontaktem s otevřenou ranou. Může se také šířit kontaminovanými zubními nástroji, i když dnes už je to díky sterilizačním postupům nepravděpodobné.

Tetování a piercing

Jestliže jste se rozhodli pro ozdobení vašeho těla tetováním nebo piercingem, snažte se najít takový salon, který si potrpí na čistotě a sterilitě. Hepatitidu B a C lze přenést nesprávnou sterilizací a opětovným použitím zařízení, jako jsou zejména jehly. Čisté a nové rukavice by měly být samozřejmostí.

Manikúra, pedikúra, kadeřnictví

I když v těchto zařízeních existuje velmi malá pravděpodobnost nákazy hepatitidou B a C, nic není nemožné. Infikovat se můžete i prostřednictvím nůžek, pilníků, holících strojků apod.

Sex

Sexuální styk s někým, kdo má hepatitidu B, je hlavní příčinou dalších nových infekcí. Virus hepatitidy B se nachází v krvi, vaginální tekutině nebo spermatu infikované osoby. Chápeme, že někdy je velmi těžké zvládnout nějaký čas bez sexu, ale v tomto případě je to nejúčinnější způsob, jak se nákaze vyhnout. A pokud nevydržíte, nezapomínejte na kondomy.

Čtěte také: Co způsobuje nepříjemné svědění konečníku?

Vzájemné používání osobních předmětů

Hepatitida B a C se může také šířit sdílením osobních předmětů patřících někomu jinému. To platí pro zubní kartáčky, holicí strojky, nůžky na nehty, žínky, jehly nebo cokoli jiného, co by mohlo obsahovat stopy infikované krve.

Zeptejte se u svého lékaře na očkovací vakcíny, i ty jsou velmi dobrou prevencí proti žloutence.

Zdroj: webMD | foto: WikiMedia, CC

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu