Kdy a proč byste měli navštívit urologa?

Skloubit rodinný život s kariérou a přáteli, udržovat se v kondici, zdravě jíst. I když máte ve svém životě řadu priorit, návštěva urologa mezi ně pravděpodobně nepatří. Často je tím posledním, na co myslíte. Pokud jste ale překročili čtyřicítku, bylo by vhodné posunout tuto záležitost na vašem „seznamu“ o něco výše. Proč?

Co je urologie?

Urologie je lékařský obor, který se zabývá diagnostikou a léčbou problémů, které souvisejí s vylučovací soustavou a s mužskými pohlavními orgány. Močové cesty jsou systém, který vytváří, ukládá a odvádí moč z těla. Urologové mohou léčit kteroukoli část tohoto systému, tedy ledviny, močovody, močový měchýř, močovou trubici i nadledviny.

Léčí také všechny části mužského reprodukčního systému, včetně varlat či prostaty. Níže se zamyslíme právě nad urologií ve vztahu k mužům, platí ale samozřejmě, že urologie není jen pro muže.

Návštěva urologa může zlepšit váš každodenní život

Muži mají někdy pocit, že sexuální dysfunkce a potíže s močením jsou problémy, se kterými není nutné chodit k lékaři. Domnívají se, že prostě patří k věku. Ve skutečnosti ale mohou být tyto potíže někdy prvním příznakem vážnějšího zdravotního problému.

Chcete-li se dobře starat o zdraví své prostaty, močových cest i sexuální zdraví, měli byste začít pravidelně navštěvovat urologa již od čtyřiceti let. Pokud se objeví nějaké změny nebo se něco zhoršuje, je důležité přijít a nechat se vyšetřit. Jen tak je možné identifikovat jakékoli základní a často vratné příčiny mnohých potíží.

Zvětšená prostata

Většina mužů s přibývajícím věkem pozoruje, že čím jsou starší, tím hůře se jim močí. To může zahrnovat časté nebo přerušované močení, několikeré probuzení v noci na toaletu či pocit pálení při močení.

Často je na vině zvětšená prostata neboli benigní hyperplazie prostaty. Tento stav se často dá léčit léky, někdy je však nutný chirurgický zákrok. Urolog vám pravděpodobně doporučí také změnu životního stylu, která může zahrnovat úpravu stravy a omezení kofeinu a alkoholu. 

Muž s modrou stužkou v ruce.
zdroj: freepik.com

Rakovina prostaty

Vyšetření hladiny PSA neboli prostatického specifického antigenu je jednoduchý krevní test, který může pomoci určit riziko vzniku rakoviny prostaty. Čím vyšší je hladina PSA, tím vyšší je pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty, i když hladinu PSA mohou ovlivnit i další faktory, včetně věku, infekcí a některých lékařských zákroků. 

Změny na varlatech

Na urologa je vhodné obrátit se též v případě výskytu bulky nebo hrbolků na genitáliích. Mezi příčiny těchto problémů mohou patřit:

  • cysty naplněné tekutinou (spermatokéla)
  • kýla
  • zduření žil uvnitř varlete (varikokéla)
  • infekce
  • rakovina varlat

Erektilní dysfunkce

Termín erektilní dysfunkce je definován volně, protože sexuální aktivita se u různých lidí liší. V zásadě ale platí, že pokud vás trápí poruchy erekce, pak s velkou pravděpodobností máte určitou erektilní dysfunkci. Po dosažení šedesátky se s ní podle studií v určité míře setkává asi 50 % mužů, přičemž někdy může být také předzvěstí vážnějšího zdravotního problému.

Urolog provede krevní test, aby zkontroloval hladinu hormonů, a může nařídit též vyšetření moči nebo jiné testy, aby zjistil, co se děje. V závislosti na příčině erektilní dysfunkce pak doporučí možné léky či terapie. Stranou jsme v tomto článku ponechali sexuálně přenosné choroby, ale platí, že i v tomto případě je vhodné na urologii zajít.

Zdroj: urologyhealth.org, alianceurology.com, bjui-journals.onlinelibrary.wiley.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu