Kolik vody byste měli denně vypít? Dodržujete tuto normu?

Tělo je tvořeno asi z 60 procent vodou, kterou neustále ztrácí – močením a potem. Abyste zabránili dehydrataci, měli byste vypít dostatečné množství vody. Existuje mnoho různých názorů na to, kolik vody za den vypít.

Zdravotníci doporučují osm sklenic denně – a někdo zase zastává názor, že by člověk měl vodu popíjet po celý den. Ovšem to, kolik vody tělo skutečně potřebuje, závisí na mnoha faktorech.

Příjem vody ovlivňuje jak energii, tak funkci mozku

Mírná dehydratace způsobená fyzickou aktivitou nebo teplem může mít nepříznivé účinky na váš fyzický i duševní výkon. Proto mějte na paměti, že ztráta už jen jednoho procenta vaší tělesné hmotnosti je poměrně významné množství, které se často z těla ztratí pocením. Mírná dehydratace může také negativně ovlivnit fyzickou výkonnost, což vede ke snížené vytrvalosti.

Voda pomáhá s hubnutím

Dostatečný pitný režim způsobuje, že v těle dochází k dočasnému zrychlení metabolismu. Jedna sklenice vody před jídlem také způsobí to, že sníte mnohem méně než obvykle. Kromě toho, pokud pijete studenou vodu, tělo musí vynaložit více kalorií na ohřátí vody na tělesnou teplotu.

Dostatkem vody v těle předejdete spoustě zdravotním komplikacím

Je obecně známo, že správný příjem vody pomáhá s některými zdravotními problémy, jako je zácpa, ledvinové kameny a některé kožní problémy.

I jiné nápoje a potraviny napomáhají k udržení rovnováhy tekutin v těle

Obyčejná voda není jediným nápojem, který přispívá k rovnováze tekutin v těle. Jedním z mýtů je, že kofeinové nápoje, jako je káva nebo čaj, tělo spíše odvodňují, než hydratují. Ovšem diuretický účinek těchto nápojů je velmi slabý. Také většina potravin obsahuje vodu – maso, ryby, vejce, ovoce a zelenina.

Nepřehlédněte: Rybí olej aneb jak ovlivňuje náš mozek a duševní zdraví?

Věřte svému tělu

Hydratace je naprosto nezbytná pro přežití. A právě proto má tělo sofistikovaný systém pro regulaci vody. Když váš celkový obsah vody klesne pod určitou úroveň, ozve se pud formou žízně. Proto člověk nemusí nad svým příjmem vody tolik přemýšlet. Ovšem jsou okolnosti, které si svou pozornost vyžadují, zejména kojení, fyzická aktivita, horké počasí.

Nikdo vám s přesností neřekne, kolik vody byste za den měli vypít, protože každý člověk je jiný. Věřte svému selskému rozumu, pijte tehdy, když máte žízeň. Pouze si hlídejte faktory, díky nimž ztrácíte z těla více vody.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT