Které potraviny je během menstruace lepší vyřadit z jídelníčku?

I když většina žen a dívek o tom mluví jen výjimečně, období menstruace rozhodně není jejich oblíbenou částí měsíce. Menstruace totiž v řadě případů ztěžuje každodenní život. Nejčastěji se objevují bolesti a křeče v podbřišku, ale také nadýmání a další zažívací potíže či bolesti hlavy. Zdá se, že některé potraviny a nápoje mohou nepříjemné příznaky spojené s menstruací zmírnit, jiné naopak zesílit. Co se tedy vyplatí na několik dní vyřadit z jídelníčku?

Kofeinové nápoje a čokoláda

Pro mnoho lidí začíná jejich den až po vypití prvního šálku kávy nebo černého čaje. Výzkumy ale naznačují, že kofein může zhoršovat menstruační křeče. Abychom pochopili, jak může kofein způsobit bolestivější menstruaci, je třeba si uvědomit, jak funguje náš oběhový systém.

Naše cévy nezůstávají stále stejně velké. Mohou se rozšiřovat nebo zužovat, což má vliv na to, jak naše krev cirkuluje po těle. Kofein ale často způsobuje jejich zúžení, které může způsobit, že se menstruační křeče stanou silnějšími. Čím více kofeinu konzumujete, tím horší mohou být vaše křeče.

Rozporuplné názory se objevují ve spojení s hořkou čokoládou. Na jednu stranu totiž platí, že čím vyšší je množství kakaa v hořké čokoládě, tím více kofeinu obsahuje.

Nicméně odborná studie zveřejněná v časopise International Journal of Food Sciences and Nutrition vysvětluje, že hořká čokoláda obsahuje též železo, jehož množství může během menstruace klesat, takže tato dávka železa může pomoci odvrátit anémii. Kromě toho čokoláda obsahuje též hořčík, který pomáhá při křečích a vyčerpání souvisejícím s menstruací.

Zrnka kávy a kousky čokolády.
zdroj: unsplash.com

Zmrzlinové poháry a další sladkosti

Je nám líto, ale zmrzlinové poháry plné cukru, po kterých v době výkyvů nálad v důsledku menstruace často sáhneme, nejsou dobrou volbou. Potraviny, které obsahují velké množství cukru, zvyšují hladinu inzulínu a vysoká hladina inzulínu může způsobit nerovnováhu dalších hormonů. Sladké pochoutky též přispívají k nadýmání a nárůst hladiny cukru v krvi, který způsobují, může vést k bolestem hlavy a poklesu energie.

Příliš mnoho soli

Konzumace příliš velkého množství soli obecně není pro náš organismus vhodná, je spojována například s hypertenzí. Sůl je navíc často součástí mnoha potravin, které za slané nepovažujeme, a tak si přítomnost soli v nich neuvědomujeme.

Konzumace většího množství soli před menstruací může zhoršit pocit nadýmání, protože sůl způsobuje, že tělo zadržuje vodu. Další radou je pít v době menstruace větší množství vody, které pomůže z těla přebytečný sodík odplavit, a vy se budete cítit méně nafouknutí.

Červené maso

Na jedné straně je červené maso dobrým zdrojem železa, a protože při menstruaci dochází ke ztrátě krve, může mít tělo v důsledku menstruace nízký obsah železa. Nicméně červené maso obsahuje i vysoké množství nasycených tuků. Z tohoto důvodu má potenciál zvýšit zánět v těle a způsobit, že menstruace bude bolestivější a nepříjemnější.

Pizza a sýry

Překvapivě i pizza může mít za následek silnější menstruační křeče než obvykle. Je to proto, že pizza obvykle obsahuje nasycené tuky, které mohou vést k zánětům. Vyrábí se totiž ze surovin s vysokým obsahem nasycených tuků, jako je sýr.

A když už mluvíme o sýru, vysoké množství mléčných výrobků může být pro některé ženy v období menstruace obecně problematické. Výrobky z kravského mléka mohou zhoršovat nadýmání a další nepříjemné menstruační příznaky, jako je průjem. Kromě toho komerčně vyráběná pizza obsahuje rovněž mnoho soli, o jehož negativním vlivu jsme se již zmínili.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu