Máte strach z ostatních lidí? Život v pekle sociální fobie

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
sociální fóbie (zdroj foto: socialanxietydisorder.org.uk)

Všichni ostatní vás pozorují, hodnotí. Z cizích lidí je vám zle. Vše je ale jen ve vaší hlavě a možná trpíte jednou z nejrozšířenějších úzkostných poruch dnešní doby, takzvanou sociální fobií. Tu zažívá až 13 % populace vyspělých zemí.


Fobie jako každá jiná

Chorobný strach z pavouků či pobytu ve výtahové kabině nikdo z nás nezlehčuje. Sociální fobie je ale stále považována spíš za výmluvu a přecitlivělost zhýčkaných jedinců, kteří už nevědí, co by si vymysleli. Přitom sociální fobie se projevuje až panickými atakami a neschopností normálně jednat.

Z čeho mají postižení lidé vlastně strach? Nejhorším příznakem je pocit, že je na veřejnosti neustále pozoruje a hodnotí. Pacienti mají pocit, že je „to“ na nich vidět, bojí se ztrapnění a věří tomu, že všichni lidé okolo čekají pouze na okamžik, kdy je budou moct zesměšnit a kritizovat. Pokud má daný člověk nějakou drobnou tělesnou odchylku – větší nos, pleš, špatnou pleť a podobně, obavy z negativního a výsměšného chování okolí se enormně stupňují až k panickým atakám.

Rychle pryč!

Situace, ve kterých pacienti se sociální fobií pociťují neovladatelný strach, mohou být buď „difúzní“ (fobie se vztahuje na veškeré sociální kontakty) nebo „konkrétní“ (strach nastává v určitých okamžicích – cestování MHD, telefonování na veřejnosti, přijímání návštěv a podobně). Typickým rysem sociální fobie je skutečnost, že se nemocní všemožně vyhýbají situacím, které je stresují a děsí. A to jim velmi komplikuje život.

Onemocnět může v podstatě každý. Nezáleží na pohlaví, vzdělání, sociální situaci… Nemoc totiž způsobuje chemická nerovnováha v mozku. Na jednu stranu se snižuje hladina neurotransmiterů, které zodpovídají za správný přenos informací a ubývá hormonů štěstí serotoninu a dopaminu, na straně druhé se zvyšuje produkce noradrenalinu, který způsobuje stres. Přitom příčiny nerovnováhy mohou být různé – nahromaděné životní neúspěchy, psychické trauma a jiné psychické příčiny.

Iracionální? Ale ovšem!

Sami nemocní si uvědomují, že jejich strach není opodstatněný, nedokáží s tím však nic dělat. Často mají na sebe i své okolí vztek a mnoho nemocných si „dodává odvahu“ alkoholem či drogami. Právě kvůli povaze onemocnění pacienti často lékařskou pomoc nevyhledají, protože se bojí kontaktu s novým člověkem – lékařem. Pokud vás obtíže omezují natolik, že nejste schopni běžného kontaktu s lidmi, nemůžete chodit do práce a nedokážete ani vyjít na ulici.

Pokud se lidé se sociální fobií nezačnou léčit, zhorší se jejich vyhýbavé chování a způsobí další a další problémy. Běžné jsou úzkosti, naprostá ztráta sebevědomí i sebejistoty, pocity méněcennosti a bezmoci. V důsledku dochází kromě závislostí také k depresím, a výjimkou nejsou ani sebevraždy.

Jaká léčba je účinná

Při léčbě se jako podpůrné používají léky ze skupiny antidepresiv a anxiolytik (působí na zmírnění úzkosti). Psychoterapie pomůže se zpracováním úzkostných myšlenek a s nácvikem sociálních dovedností. Pacient je tak postupně vystavován stresujícím situacím, nejprve v představách, poté i v reálu. Stav se obvykle zlepší během 2 až 3 měsíců od zahájení léčby. A to je velmi povzbudivá informace!

Pokud máte potíže se sociálním kontaktem, je těžké rozlišit hranici, za níž už chování, respektive myšlenky, nejsou úplně v normě. Nestyďte se za ně!

Onemocnět může i primář nemocnice nebo psychiatr, kterého jste se rozhodli navštívit. Konzultace, třeba i telefonická nebo prostřednictvím internetu, nikdy není na škodu a můžete tak předejít opravdu nepříjemné nemoci!

Autor: Lenka S.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Kolik procent populace zažívá sociální fóbii?

Kolik procent populace zažívá sociální fóbii?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat