Modré světlo. Proč se o něm tak často mluví?

Je pravděpodobné, že tento článek čtete na zařízení, které vyzařuje modré světlo. Vzhledem k tomu, že doba, kterou lidé tráví před obrazovkami, dosahuje rekordních hodnot, není na škodu si o tomto světle říci několik základních informací. Včetně toho, jak může škodit, nebo naopak pomáhat našemu zdraví.

Co je to modré světlo?

Modré světlo je součástí přirozeného elektromagnetického spektra, má velmi krátké vlny s vysokou energií. Ve skutečnosti jsou jeho vlny jen o něco delší a méně silné než ultrafialové (UV) vlny. Ty jsou ale příliš krátké na to, abychom je viděli pouhým okem. Odborníci často varují před škodlivými účinky UV záření, které může poškodit naši pokožku i oči. Proto existují obavy, zda i modré světlo nemůže naše zdraví určitým způsobem poškozovat.

Co produkuje modré světlo?

Modré světlo, stejně jako ostatní barvy viditelného světla, je všude kolem vás. Vyzařuje ho slunce, zářivky i žárovky. Lidé jsou ale nyní modrému světlu vystaveni více než kdy jindy, protože se hojně používají zařízení, která využívají technologii světelných diod. Obrazovky počítačů a notebooků, ploché televizory, mobilní telefony a tablety využívají technologie LED s vysokým podílem modrého světla.

Modré světlo a oči  

Zdá se, že výzkumy zatím nepotvrzují obavy z poškození očí modrým světlem. Zatímco některé studie na zvířatech ukázaly, že modré světlo může poškozovat buňky ve zvířecí sítnici, oční lékaři většinou tvrdí, že zatím existuje jen málo důkazů, že by modré světlo podobně poškozovalo i sítnici lidského oka. Problémem ale je, že LED zařízení jsou relativně nová. Neexistují tak žádné dlouhodobé studie, které by ukazovaly, co může modré světlo způsobit očím v průběhu života.

Ačkoli současné výzkumy naznačují, že modré světlo z obrazovek počítačů a dalších zařízení pravděpodobně nepředstavuje pro vaše oči vážné riziko, přesto se vyplatí obezřetnost. Používání digitálních zařízení zblízka nebo po dlouhou dobu může vést k digitálnímu namáhání očí. Výzkumy ukazují, že když lidé používají počítače, notebooky a další digitální zařízení, mají tendenci mrkat méně často než obvykle. Méně mrkání může znamenat méně vlhkosti a větší zátěž pro oči. K typickým projevům digitální námahy očí patří suché oči, unavené a podrážděné oči či bolest hlavy.

Modré světlo a spánek

Zatímco o dlouhodobých účincích modrého světla na zdraví lidských očí se stále ještě mnoho neví, o účincích modrého světla na cyklus spánku a bdění panuje větší shoda. Světelné senzory v očích, a dokonce i v kůži, dokáží vnímat rozdíl mezi jasným denním světlem s intenzivními modrými světelnými vlnami a teplejšími červenými tóny, které signalizují, že den končí. Když se světlo kolem nás po západu slunce změní do těchto odstínů, tyto senzory přimějí tělo, aby uvolnilo přirozené zásoby melatoninu, hormonu navozujícího spánek. Studie prokazují, že pokud jsme ve večerních hodinách vystaveni modrému světlu, naše tělo neuvolňuje tolik melatoninu a náš spánkový cyklus se zpožďuje nebo narušuje. Nyní se zkoumají další souvislosti narušeného spánkového cyklu, například s metabolickými změnami nebo vznikem rakoviny prsu či prostat.

Zdravotní přínosy modrého světla

Abychom ale o modrém světle nemluvili jen v negativním slova smyslu, je vhodné poznamenat, že vystavení modrému světlu přináší také několik zdravotních přínosů.. Například pomáhá udržet bdělost, zlepšuje paměť a kognitivní funkce a terapie modrým světlem je i jednou z léčebných metod, které se používají ke zmírnění sezónní deprese. V neposlední řadě má působení modrého světla pozitivní účinky na akné a některé kožní choroby.

Zdroj: healthline.com, aoa.org, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu