Nejen lepší nálada či pleť, ale i nižší cholesterol. Poznejte, jak blahodárně na naše tělo působí mořský vzduch

Letní dovolená u moře je pro mnohé z nás jakási odměna po měsících pracovního stresu a nasazení. Pozvedne naši náladu a poděkují nám i naše kosti a pleť. To ale zdaleka nejsou všechny výhody mořského vzduchu. Procházka podél pobřeží, koupání a relaxace pod sluncem za šumění vln je často lepší než návštěva lékaře nebo psychoterapeuta.

Zázrak jménem mořský vzduch

Maminka nebo babička vám to říkaly do omrzení, ale teď to potvrzuje i věda. Mořský vzduch, který vdechujeme při pobytu na pláži nebo při večerní procházce po pobřeží, je přirozeným aerosolem chloridu sodného, jódu, fosforu a hořčíku spolu s dalšími minerálními částicemi.

Vodní pára a soli, které obsahuje, se prostřednictvím slunečních paprsků vstřebávají do těla a pomáhají zlepšovat zdravotní stav organismu.

Dovolená u moře vám může pomoci i od několika nechtěných kil navíc. Sůl obsažená ve vodě a ve vzduchu stimuluje nervová zakončení v pokožce a tím zrychluje metabolismus. Spalování tuků nikdy nebylo snazší a příjemnější.

Vzdušná koupel

Pokud si chcete naplno užít blahodárných účinků mořského vzduchu, je nejlepší chodit k moři mezi 9. a 11. hodinou dopoledne a poté od 16 do 19 hodin. V tuto dobu si můžete dopřát tak zvanou vzdušnou koupel. O co jde?

Jednoduše to znamená, že se asi dvacet minut procházíte po pobřeží a voda vám sahá po kotníky. Tímto způsobem využijete nejen blahodárných vlastností mořského vzduchu.

Pobyt na slunci zvyšuje produkci vitamínu D, který je cenný pro vaše kosti a pokožku. Skutečný všelék pro ty, kteří trpí osteoporózou. Podle výzkumů dokonce dokáže bojovat i proti srdečním problémům a depresím.

Procházka po pláži.
zdroj: unsplash.com

Lepší než tisíc lékařů

Vzduch v blízkosti pobřeží díky vyššímu obsahu minerálních solí velmi prospívá našim plicím, kterým se lépe dýchá. Obecně má pak mořský vzduch pozitivní účinky na rozmanité dýchací potíže, jako je chronická obstrukční plicní nemoc či astma.

Sůl je známým všelékem pro pokožku. Čistí ji, vyhlazuje a podporuje její rovnováhu. U moře je naše pleť hladší a zářivější. Výzkumy potvrzují též pozitivní vliv mořského vzduchu a vody na mnohé kožní potíže, včetně ekzému či dermatitidy.

Nové možnosti pro léčbu rakoviny či vysoký cholesterol

I když o pozitivních účincích mořského vzduchu víme již mnohé, nedávná studie univerzity v belgickému Gentu, ukázala, že potenciál mořského vzduchu je pravděpodobně mnohem větší, než jsme si doteď mysleli.

Výzkumníci vystavili vzorkům odebraného mořského vzduchu lidské buňky rakoviny plic a zkoumali jejich účinky. Zaměřili se konkrétně na účinky na naše geny a porovnali je s výsledky jiných vědeckých studií. Analýza ukázala, že mořský vzduch zpomaluje fungování genu, který hraje klíčovou roli při vzniku rakoviny plic a zvýšené hladině cholesterolu.

Předchozí studie prokázaly, že při zpomalení tohoto genu odumírají buňky rakoviny plic a snižuje se hladina cholesterolu. Nové léčebné postupy proti rakovině i nejnovější léky snižující hladinu cholesterolu proto ovlivňují stejný gen.

Pokud tedy opravdu platí, že i mořský vzduch také snižuje funkčnost tohoto genu, je možné, že bude mít i podobný pozitivní vliv na lidské zdraví. Nicméně v současné době je ještě příliš brzy na to říci, že mořský vzduch zabraňuje rakovině plic a snižuje hladinu cholesterolu.

K potvrzení je zapotřebí mnohem více empirických studií, ale výsledky prozatím provedené studie se ukázaly jako překvapivě pozitivní.

Zdroj: convenientmd.com, livescience.com, hindawi.com, ncbi.nlm.nih.gov, nature.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu