Nejlepší jógové pozice pro úlevu od bolesti

O józe je známo, že má velmi pozitivní účinky na naše fyzické i psychické zdraví. I to je jedním z důvodů, proč je v posledních desetiletích tak oblíbená i v západní civilizaci, a ne nadarmo se k ní mnoho lidí uchýlilo i v souvislosti s pandemií koronaviru. Často se říká, že pravidelné cvičení jógy pomáhá také snižovat a lépe zvládat bolest. Je to pravda? Jaké pozice jsou v tomto ohledu nejúčinnější?

Co říká na potlačování bolesti pomocí jógy věda?

Výzkumy ukazují, že u některých lidí má jóga opravdu výrazný potenciál zvládat chronické bolestivé stavy, jako je například fibromyalgie. Další studie naznačují, že přínosy jógy mohou dokonce převážit účinnost léků proti bolesti, například u pacientů s mírnou až středně silnou chronickou bolestí dolní části zad. V posledních letech se vědci zabývali též účinky jógy na mozek. Studie publikovaná v časopise Frontiers in Human Neuroscience zjistila rozdíly mezi mozkem osob s chronickou bolestí a mozkem osob, které pravidelně cvičí jógu. To naznačuje, že jóga může mít neurologický i fyzický ochranný účinek. Ať už cvičíte jógu, abyste zlepšili své zdraví, posílili svaly nebo prostě jen uvolnili napětí, zde je několik jógových pozic, které vám mohou pomoci účinně se zaměřit na bolest v určitých částech těla.

Kobra

Problém bolesti ramen a horní části zad se v dnešní moderní době, kdy se svět přesouvá do digitální sféry, stal téměř všudypřítomným. Když pracujeme na počítači, většinou strnule sedíme na jednom místě a krk máme nakloněný dopředu. To způsobuje ztuhlost svalů, a protože jsou naše ramena spojena s krkem prostřednictvím trapézového svalu, může to časem vést k bolestem ramen.

Jóga může kompenzovat škody způsobené celodenním sezením tím, že vám pomůže čelit hrbení. Zejména kobra je účinná pozice proti úlevu od bolesti ramen. Pomáhá otevřít hrudník a přední část ramen a posiluje také horní část zádových svalů. Důležité je stáčet ramena při provádění kobry vždy dozadu a dolů.

Rotace krku

Rotace krku je skvělým protažením při jakýchkoli nepříjemných problémech souvisejících s krkem, zády a rameny. Dokáže uvolnit, zrelaxovat a zlepšit rozsah pohybu krční páteře. Jemné protažení krku na obě strany pomáhá hladkému průtoku krve trapézovými svaly, které jsou spojeny s našimi lopatkami. Výzkumy dokazují, že jóga sestávající z rotací a flexí krku může účinně omezit bolesti v oblasti krku. Tyto rotace a flexe mohou také pomoci zbavit se bolestí hlavy, snížit jejich intenzitu a četnost. Některé studie proto doporučují jógu jako pomocnou terapii pacientů s migrénou.

Pozice kočky

Pozice kočky nebo kočky/krávy je skvělá pro uvědomění si držení těla a vyrovnání páteře. Působí na obě strany páteře a pomáhá odstranit blokády v kanálech páteře. Díky tomu je velmi dobrým zahřívacím cvikem pro páteř. Cvik jemně přechází mezi dvěma pozicemi, otevírá hrudník a posiluje záda. Stejně jako mnoho dalších jógových pozic může pozice kočky pomoci odstranit některé bolesti, které se dostavují po hodinách sezení u pracovního stolu.

Pes hlavou dolů

Jedna z nejslavnějších jógových pozic je obzvláště vhodná pro protažení páteře a hamstringů. Pravidelné cvičení této ásany může pomoci s hrbením v horní části zad. Přehnané zakřivení se nazývá kyfóza, která může způsobovat velké bolesti a vést k dýchacím problémům. Studie ukazují, že pravidelné cvičení jógy pomáhá potlačit některé nepříznivé účinky kyfózy u starších osob. Pes hlavou dolů může také posílit hluboké břišní svaly. Tato pozice posiluje zejména vnější šikmé břišní svaly, které se nacházejí na bočních stranách břišní stěny. Posílení těchto svalů pomáhá rovněž od bolestí dolní části zad.

Nohy na stěně

Tato snadno proveditelná inverzní ásana má řadu terapeutických výhod. Je to klasická regenerační pozice, která vám pomůže uvolnit se a dostat se do stavu klidu. Poloha vleže na zemi s nohama opřenýma o stěnu stimuluje krevní oběh a podporuje proudění krve směrem k srdci a hlavě. Tím se aktivuje parasympatický nervový systém, který zpomaluje srdeční a dechovou frekvenci a snižuje krevní tlak. Jedním z mnoha působivých přínosů této jednoduché pozice je, že může pomoci zmírnit a zvládnout některé bolestivé příznaky ischiasu.

zdroj: pixabay.com

Pozice motýla

Pozice vsedě, která připomíná motýla v pohybu. Jemné stlačení kolen dolů otevírá ohýbače kyčlí a vnitřní stranu stehen a nabízí tříselným svalům hluboké protažení. Může sloužit jako protažení před i po tréninku při aktivitách, jako je jízda na kole nebo běh. Motýl uleví zejména lidem, kteří trpí ztuhlými kyčlemi a bolestivými třísly.

Pozice holuba

Pozice holuba působí na protažení ohýbačů kyčlí a svalů dolní části zad. Zvyšuje flexibilitu této oblasti a tím pomáhá podle odborníků omezit bolesti kyčlí a zad. Svaly v této části těla mají tendenci se kvůli dlouhému sezení napínat a pozice holuba je obzvláště užitečná pro uvolňování části nahromaděného napětí.

Šťastné dítě

Stejně jako název napovídá, tato energizující pozice připomíná šťastné dítě, které se houpe na zádech sem a tam. Tato ásana uvolňující napětí působí blahodárně na celé tělo, protože otevírá boky a zároveň jemně masíruje záda. Je to rychlý a jednoduchý způsob, jak uvolnit emoce, zbavit se stresu a zlepšit si náladu. Zároveň se jedná o skvělé protažení spodní části zad, vnitřních třísel, hamstringů a vnitřní strany stehen.

Zdroj: yogapose.com, yogabasics.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, journals.lww.com, healthline.com, verywellfit.com, verywellhealth.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu