Otázky ohledně menopauzy, na které se ženy stydí zeptat

Pro některé ženy může pouhé vyslovení slova menopauza znamenat zvýšení hladiny úzkosti. Tato životní změna není snadná a navíc kolem ní koluje celá řada mýtů, polopravd a dezinformací. Pojďme otevřeně odpovědět na některé otázky, které se mnoha ženám honí hlavou, ale na které se bojí zeptat svého gynekologa.

Je to opravdu menopauza?

K menopauze obvykle dochází mezi 45. a 55. rokem života, ale může začít i dříve nebo později. Příznaky nástupu menopauzy se mohou lišit v závislosti na různých faktorech, jako je životní styl, prostředí a genetika. Nástup menopauzy se často projevuje několika různými příznaky. K nejčastějším patří:

  • Nepravidelná, slabší, ale i silnější menstruace
  • Návaly horka a noční pocení
  • Vaginální suchost
  • Problémy se spánkem
  • Únava
  • Podrážděnost
  • Změny libida
  • Problémy s kvalitou vlasů a nehtů

Znamená vymizení menstruace menopauzu?

Všeobecně ano, nicméně ztrátu či změnu menstruace mohou způsobit i problémy se štítnou žlázou nebo hypofýzou, nádory na vaječnících, syndrom polycystických vaječníků, případně též těhotenství.

Proč se s nástupem menopauzy mění libido?

Menopauza se obvykle časově shoduje se změnami libida. Kolísání hormonů může podle studií přispívat ke snížení sexuálního apetitu a suchost pochvy může způsobit, že sex bude méně příjemný.

Není to ale zcela jednostranné. Zájem o sex může ovlivnit mnoho faktorů a ne všechny ženy pociťují stejný pokles libida. Existuje řada potenciálních možností, jak potíže s nízkým libidem řešit, například lubrikanty nebo hormonální terapie.

Jak menopauza ovlivní můj spánek?

Celý život jste si dopřávali dostatek spánku a teď najednou pociťujete poruchy spánku? Menopauza může podle výzkumů ztížit usínání a celkově negativně ovlivnit kvalitu spánku.

Jedním z důvodů je, že hormonální změny mohou ztížit regulaci tělesné teploty. Pomoci může omezení kofeinu, zlepšení spánkové hygieny, více fyzické aktivity, případně též hormonální substituční terapie.

Budu muset i nadále chodit na gynekologické prohlídky a mamografické vyšetření?

Ano. Pravidelné gynekologické prohlídky zahrnující stěr buněk z děložního čípku i mamografické vyšetření jsou po menopauze neméně důležité, neboť riziko vzniku některých druhů rakoviny se s přibývajícím věkem zvyšuje.

Starší žena v černém oblečení.
zdroj: unsplash.com

Jak může menopauza ovlivnit mé duševní zdraví?

Stačí říci, že menopauza je významnou životní změnou. Fyzické změny, které prožíváte, mohou ovlivnit vaši pohodu a pocit vlastního já. Kromě toho můžete ve stejné době procházet i dalšími životními změnami, které ovlivňují váš pocit ze sebe sama a vaši životní roli.

Pokud menopauza ovlivňuje vaše emocionální zdraví, zeptejte se svého gynekologa na možnosti léčby, včetně hormonální terapie nebo léků.

Je pro mě vhodná hormonální léčba?

Hormonální terapie, označovaná též jako hormonální substituční terapie, zahrnuje užívání estrogenu nebo kombinace estrogenu a progesteronu ve formě tablet, lokální léčby nebo náplastí. Podle výzkumů může hormonální terapie pomoci s některými příznaky menopauzy, jako je noční pocení, vaginální suchost či úbytek kostní hmoty.

Není ale vhodná zcela pro každého. Dlouhodobá hormonální terapie může navíc zvýšit riziko některých onemocnění, včetně rakoviny prsu a srdečních chorob.

Jaké doplňky stravy mohou pomoci zmírnit příznaky menopauzy?

Mezi nejčastěji doporučované doplňky, které mohou pomoci zmírnit příznaky menopauzy, patří:

  • Vitamín D a vápník – pomáhají předcházet úbytku kost, který může vést k osteoporóze.
  • Vitamín E – může pomoci zmírnit návaly horka.
  • Vitamíny skupiny B – mohou pomoci s výkyvy nálady.
  • Melatonin – může pomoci s problémy se spánkem.
  • Olej z pupalky dvouleté – studie zjistila, že pupalkový olej účinně snižuje četnost a závažnost nočního pocení.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, nia.nih.gov, medicalnewstoday.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu