Praktikujte automasáž a zvítězíte nad bolestí

Existuje mnoho typů zátěže, které způsobují bolestivé spazmy svalů. Pomáhá na ně masáž, ale ne každý si může dovolit pokaždé běžet za profesionály. Nabízí se jednoduchá alternativa – udělejte si masáž sami! Nenechte se odradit, je to možné a poměrně snadné.

Chce to cvik

Automasáž vlastně používáte, když si třete bolavé místo nebo mačkáte namožený sval. Automasáž jde kousek dál, využívá vyzkoušené hmaty a třeba též vonné či masážní oleje.

Bolest hlavy

Jde o jednu z nejčastějších bolestí a často je nezbytné užít tabletku, zejména pokud jste uprostřed pracovního dne. Za bolestí je často špatné sezení, koukání na obrazovku počítače nebo změny počasí. Nejprve ale zkuste pomoci si sami, možná tabletku vůbec nebudete potřebovat.

Bříška prstů obou rukou si položte na hlavu a jemně jimi proklepávejte celý povrch lebky. A nezapomeňte na čelo!

Jestliže ráno bojujete s oteklýma očima, vyzkoušejte obličejovou techniku – poklepávejte špičkami prstů od stran nosu, přes lícní kosti k vnějšímu koutku očí, pak postupně k uším a dolů k bradě.

Bolest v ramenou

zejména v oblasti krku a ramen jsou bolesti velmi časté.

Paže zvedněte nahoru, poté spusťte levou dlaň dolů, mezi lopatky a posunujte s ní tak daleko, jak vám to půjde. Stejný postup proveďte s vyměněnýma rukama. I pokud se vám masáž přesně nepodaří, pěkně se protáhnete!

Bolestivá záda

Bolesti v kříži si snadno přivodíme zvedáním těžkých věcí během úklidu domácnosti nebo nošením a zvedáním malých dětí. Pomůže „opatrný tah“.

Ruce dejte v bok tak, aby se palce dotýkaly zad. Lehkým tlakem a kroužením palců záda masírujte, a to od pasu směrem dolů, až ke kostrči. Ideální je použít krém nebo gel se zahřívacím efektem.

Bolest v oblasti břicha

Masáž břicha ulevuje při bolestivých zažívacích nebo menstruačních problémech. Správnými dotyky uvolníte blokády, podpoříte pocit pohody a přispějete k celkovému zklidnění po dni plném stresu.

Masáž se provádí vestoje nebo vleže. Obě ruce s napjatými prsty položte naplocho na bříško. Poté se soustřeďte na klidný a rovnoměrný dech. A konečně, břicho začněte masírovat pomalými krouživými pohyby, je jedno, na kterou stranu kroužíte. Jakmile ucítíte teplo, účinek se dostavuje.

Bolest nohou

Asi každý zná večerní bolest unavených nohou. Pokud v práci hodně stojíte, chodíte nebo během dne aktivně sportujete, můžou kromě bolesti propuknout i křeče. Stačí ale krátká masáž a potíže zmizí.

Nohu postavte chodidlem na stoličku. Nejprve jemně promasírujte nárt směrem k prstům. Pak obkružte kotník a v masáži pokračujte směrem ke koleni. Opakujte na obou nohách. Vhodná je též aplikace chladivého masážního krému nebo gelu.

Přejeme vám, ať jste v automasáži úspěšní!

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu