Příznaky zánětu slepého střeva aneb poznali byste je?

K apendicitidě dochází, když se slepé střevo zanítí. Tento jev je naprosto běžný. Pokud je slepé střevo zanícené příliš dlouho, může prasknout, a způsobit tak stav životu ohrožující.

Jakmile se objeví příznaky apendicitidy, obvykle nejméně do 24 hodin trvá, než střevo praskne. Abyste tento jev včas rozpoznali, sestavili jsme pro vás seznam nejčastějších a nejobvyklejších příznaků.

Bolest břicha

Když bolí slepé střevo, bolest se často vyskytuje v pravé dolní části břicha. Zpočátku člověk cítí nevolnost a pobolívání kolem pupku, postupně se tyto příznaky přesunují k podbřišku. Někteří lidé, včetně dětí a těhotných žen, mohou mít bolesti i v jiných oblastech břicha nebo na boku. Abyste zjistili, zda se jedná o slepé střevo, můžete provést následující zkoušku. Pohněte nohama nebo si zkuste sednout – při slepém střevu tyto pohyby kvůli silné bolesti nezvládnete.

Intenzivní bolest

Bolest v dolní části břicha je zpravidla velmi intenzivní. Mnoho pacientů se shodlo, že takovou bolest cítili poprvé v životě, a dokonce vás probudí ze spaní. Jakmile vás apendicitida zasáhne, váš stav se může během chvilky velmi zhoršit.

Nízká horečka a zimnice

Příznaky apendicitidy mohou být podobné jako příznaky střevní virózy, včetně slabé horečky, zimnice a třesu. Jakmile se horečka vyšplhá nad 39 stupňů a bolesti žaludku jsou natolik silné, že se nemůžete postavit rovně, z velké pravděpodobnosti se jedná o zánět slepého střeva.

Zvracení, nevolnost, nechuť k jídlu

Při apendicitidě můžete také pociťovat zprvu lehkou nevolnost se ztrátou chuti k jídlu, doprovázenou slabým zvracením. Pokud tyto příznaky do dvou dnů odezní, zřejmě se jednalo o nějakou virózu. Pokud se ale váš stav bude zhoršovat – zvláště pokud máte také horečku a bolesti břicha vpravo dole, vyhledejte lékařskou pomoc.

Čtěte také: Rady lékaře na odstranění kýly jsem ignorovala, po čase jsem kvůli tomu málem přišla o život.

Průjem nebo zácpa

Stejně jako mnoho dalších příznaků nemusí být ani tyto závažné. Pamatujte, že pokud vás přepadl mírný průjem se spoustou hlenu společně s bolestí břicha v jeho pravé dolní části, navštivte lékaře.

Plynatost a nadýmání

Je jasné, že po nějakém jídle se člověk cítí nafouknutý a trpí plynatostí. Jenomže pokud těmito stavy trpíte už pár dní a pociťujete i bolesti v podbřišku a zvýšila se vám teplota, zřejmě se jedná o apendicitidu.

Jestliže si se svým zdravotním stavem nevíte rady, na nic nečekejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Je vždy lepší mít jistotu, že se jedná o banalitu než o vážné zdravotní komplikace.

Zdroj: Health, Healthline | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu