Ráno, odpoledne nebo večer? Kdy je nejlepší pít kávu?

Mnoho lidí spoléhá na to, že jim ranní šálek kávy ihned po zazvonění budíku pomůže nastartovat den. Je to jejich zvyk, a pokud něco naruší tento rituál, mohou se cítit nesví. Je ale káva ihned po probuzení dobrý nápad? Nebylo by lepší počkat s šálkem kávy až do poloviny dopoledne nebo odpoledne?

Ranní pití kávy

Běžný šálek obsahuje podle výzkumů přibližně 50 miligramů kofeinu, větší hrnek o objemu 250 mililitrů až 100 miligramů. Toto množství se liší nejen v závislosti na velikosti šálku, ale také v závislosti na druhu kávy a způsobu její přípravy.

Protože kofein je stimulant, pití kávy po ránu vám pomůže se probudit. Jedním ze způsobů, jak toho kofein dosahuje, je zvýšení množství kortizolu v těle. Kortizol, který je někdy známý jako stresový hormon, je chemická látka, kterou vaše tělo uvolňuje v reakci na nebezpečí.

Obvyklé ráno sice většinou není nebezpečné, ale vaše tělo přesto po probuzení uvolňuje kortizol, abyste byli bdělejší a lépe vnímali okolí.

Káva a kortizol

Hladina kortizolu obvykle dosahuje svého maxima mezi sedmou a osmou hodinou ranní a během dne postupně klesá, přičemž nejnižšího bodu dosahuje uprostřed noci, když spíte. Kortizol tak pomáhá vašemu tělu udržovat cyklus spánku a bdění, známý jako cirkadiánní rytmus.

Stimulační účinky kávy s kofeinem hned po ránu však mohou produkci kortizolu zvýšit. Někteří lidé mohou tento dodatečný náraz do svého organismu uvítat, zatímco jiní se mohou cítit více nervózní nebo podráždění. Citlivost každého člověka na kofein je trochu jiná.

Chronicky vysoká hladina kortizolu způsobená stresem, přílišným množstvím kofeinu nebo jinými faktory  může vést k zánětu, který způsobuje poškození buněk.

Když je hladina kortizolu zvýšená, zvyšuje se rovněž riziko přibývání na váze, cukrovky, srdečních problémů a dalších zdravotních potíží.

Šálky s různými druhy kávy.
zdroj: unsplash.com

Večerní pití kávy

Kofein má poločas rozpadu dvě až deset hodin, záleží na vašem metabolismu. Jinými slovy, může trvat až deset hodin, než vaše tělo vyloučí polovinu kofeinu z jednoho šálku kávy. Káva na noc může, ale nemusí, v závislosti na vašich genech a metabolismu, negativně ovlivnit váš spánek.

Pro lidi s určitým „kávovým genem“ není pozdní šálek kávy problém. Gen CYP1A2 pomáhá tělu odbourávat a zbavovat se kofeinu, někteří lidé mají ve skutečnosti dvě kopie tohoto genu, což jim pomáhá odbourávat kofein rychleji než těm, kteří mají jednu kopii.

Pokud dokážete vypít dvojitou dávku espressa v deset hodin večer a poté klidně spát, pravděpodobně metabolizujete kofein rychle.

Kdy je tedy nejlepší dát si šálek kávy?

Neexistuje žádný vědecký důkaz, který by potvrzoval nejlepší čas. Největší přínosy vám obecně přinese šálek kávy v dopoledních hodinách mezi půl desátou a jedenáctou hodinou. Tehdy začíná klesat hladina kortizolu a účinek kofeinu se projeví nejvíce.

Na druhou stranu si možná budete chtít dát šálek kávy po obědě, okolo druhé hodiny, abyste překonali odpolední krizi. Mnoho lidí se po obědě cítí ospale nebo méně produktivně. Pokud si nemůžete zdřímnout, šálek kávy vám může pomoci překonat zbytek dne.

Existuje nejlepší doba pro pití kávy při hubnutí?

Ne, neexistuje, protože káva při hubnutí nepomáhá. Navzdory tomu, co jste možná viděli nebo slyšeli na sociálních sítích, káva nemá zázračné vlastnosti pro spalování kalorií nebo tuků. Může být ale dobrou náhradou za nápoje s vyšším obsahem kalorií.

Pozor ale na ochucené kávové nápoje, které mohou mít v závislosti na velikosti šálku i více než 500 kalorií. Určité výhody může mít také pití kávy „proffee“ neboli kávy smíchané s proteinovým práškem. Bílkoviny se tráví déle a mohou napomáhat hubnutí tím, že vám pomohou cítit se déle sytí.

Kolik kávy je příliš mnoho?
Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv doporučuje, aby dospělí nepřijímali více než 400 miligramů kofeinu denně a v těhotenství více než 200 miligramů kofeinu denně. Toto množství zahrnuje nejen kofein obsažený v kávě, ale také v čokoládě, čaji, limonádách, energetických nápojích a dalších produktech.

Zdroj: fda.gov, mayoclinic.org, sciencedirect.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu