Víte, jak se zachovat při běžných situacích, které vyžadují první pomoc?

S běžnými situacemi jako je krvácení z nosu, lehčí popálenina nebo jen zmrzlé ruce z venku, se setkáváme téměř pravidelně. Jenže spousta z nás při jejich ošetření dělá zásadní chyby. Jaké? To se dozvíte v článku, ve kterém jsme vám připravili pět základních situací.

Krvácení z nosu

Při krvácení z nosu mnoho lidí dělá tu chybu, že zakloní hlavu dozadu, což způsobuje, že krev teče do krku, čímž dochází k podráždění žaludku nebo může dojít k udušení. Místo toho se raději posaďte a mírně se nakloňte dopředu. Hlavu stále držte v úrovni vašeho srdce, aby došlo ke zpomalení krvácení. Nos stiskněte asi na pět minut, poté zkontrolujte, zda se tok krve zastavil. V případě potřeby opakujte. Pokud nos stále krvácí i po 20 minutách, zavolejte lékaře nebo vyhledejte lékařskou pomoc.

Popáleniny

Na spáleniny nikdy nepoužívejte mastičky a krémy, rána by se utěsnila a nemohla dýchat. Navíc máslo nebo vazelína mohou snadno zachytit bakterie, které způsobují infekci. Namísto toho postižené místo po dobu 5-10 minut chlaďte studenou vodou – ne ledovou – a ránu jemně omyjte mýdlem.

Vyražený zub

Při vypadnutí zubu nepanikařte. Pokud je špinavý, rychle ho opláchněte vodou. Potom jej zkuste dát zpět do otvoru v dásni a snažte se při tom nedotýkat kořene zubu. Jestliže se vám to nedaří, vložte zub do mléka a okamžitě se vydejte ke svému zubnímu lékaři nebo na pohotovost. Vaše šance na záchranu zubu jsou nejvyšší během prvních 30 minut od vypadnutí.

Nepřehlédněte: Přibalte si do batohu cestovní lékárničku. Co by měla obsahovat?

Zmrzlé ruce

Zmrzlá pokožka se může snadno spálit i při teplotě, která je pro vás příjemná. To znamená, že pokud si na ně pustíte horkou vodu, zpočátku si to neuvědomíte, ale pokožku popálíte. Proto ruce zahřívejte pod vlažnou vodou.

Zaskočení jídla

Při zaskočení jídla nebo jiného předmětu použijte Heimlichův hmat, jenž uvolní dýchací cesty, jakmile se člověk začne dávit. Jak na něj? Postavte se za postiženou osobu, položte ruce kolem jejího pasu a ohněte ji dopředu. Svou pěst jí dejte do prostoru mezi pupkem a hrudním košem a druhou rukou osobu sevřete. Proveďte pět kompresí směrem nahoru a dozadu. Jako druhou záchranou může být i několik ran mezi lopatky.

Jestliže vás potká nějaká z výše uvedených situací, jistě si teď dáte pozor a správně úraz ošetříte.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu