Vyhrajte v boji proti podzimnímu nachlazení

Léto nám zamávalo – a na řadu přišel studený a deštivý podzim a spolu s ním nepříjemné nachlazení, které postihne téměř každého. Vzhledem k nastalé koronavirové situaci se málokdo žene k lékaři s obyčejnou rýmou.

Poradíme vám několik typů, jak s nachlazením můžete zatočit vy sami během pár dnů.

Důležitá je hydratace

Větu „pij hodně čaje“ znáte jistě z dětství, kdy už naše maminky, babičky a prababičky věděly, že dostatek tekutin během nachlazení či nemoci je klíčem k rychlému uzdravení se. Volte spíše neslazené nápoje, vodu můžete obohatit o šťávu z citronu nebo pomeranče, do pitného režimu také zařaďte různé bylinkové čaje s medem a citronem a teplé kuřecí vývary, které nám dodávají jak sílu, tak potřebné množství tekutin.

Dejte si horkou vanu či sprchu

Máte ucpaný nos? Nejlepším způsobem, jak se této nepříjemnosti můžete alespoň na chvíli zbavit, je dát si hodně teplou vanu či sprchu. Vlhký vzduch se dostane do vašich dutin, kde pomáhá otevírat sinusové průchody, čímž podporuje odvodnění. Vyzkoušet můžete i inhalaci nad slanou vodou – horkou vodu osolte, ručník si dejte přes hlavu a inhalujte.

Polštář navíc

Každý to známe, noci s nachlazením jsou pro nás nejhorší, kvůli ucpanému nosu se člověk téměř nevyspí. Ulevit si můžete tak, že si pod hlavu dáte ještě další polštář – tím se podpoří odtok sinusů zezadu do krku, čímž dojde k uvolnění nosních dutin.

Kloktejte slanou vodu

Pokud vám nedělá problém slaná chuť vody, využijte ji pro zmírnění bolestí v krku. Připravte si roztok teplé vody a soli a několikrát za den kloktejte.

Nezapomínejte na bolavý nos

Abyste si nachlazení co nejvíce zpříjemnili, nezapomínejte si po každém smrkání namazat nos krémem. Při neustálém používání kapesníku dochází k jeho odírání, mastným krémem tomu předejdete.

Cvičte

Jestliže je vaše nachlazení mírnějšího rázu, nevzdávejte se lehkých fyzických aktivit. Sice to zní trochu podivně, ale po cvičení se budete skutečně cítit o něco lépe. Vsaďte na lehké protažení, jógu apod., důležité je to nepřehánět.

Odpočinek

A naopak. Pokud vás nachlazení skutečně skolilo, zalezte do postele a odpočívejte. Nesnažte se svou nemoc přechodit, může se vrátit v mnohem větší intenzitě, která vás ochromí na dlouhou dobu.

Doplňujte vitamíny a minerály

Nemusíte utrácet velkou sumu za různé vitamíny z lékárny. Stačí mít pestrý jídelníček, ve kterém nesmí chybět jak ovoce, tak zelenina. Česnek, cibule, med, zázvor, skořice a citron jsou ideálními surovinami v boji proti nachlazení.

Čtěte také: Můj imunitní systém napadá tkáně, lékaři zpočátku tvrdili, že trpím úzkostmi.

A kdy jindy si pustit svůj oblíbený film nebo přečíst tolik chtěnou knihu, na kterou jste už pěkně dlouho neměli čas? Zůstat doma v posteli může být někdy i docela příjemnou záležitostí, nemyslíte?

Zdroj: usnews | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu