Zdraví oči – co vám může pomoci? Zkuste přírodu mrkev nebo borůvky

Zamyslete se. Který ze smyslů je tím nejdůležitějším? Je to hmat? Sluch? Čich? Nebo zrak? Nejde se de facto rozhodnout, který je tím nejlepším a nejdůležitějším. Chcete, aby všechny smysly byly v co možná nejlepším stavu. Oči jsou tím, co vám pomáhá pohlížet na svět a učí vás vnímat ho. Je proto důležité udržet oči co nejdéle zdravé. O své zdraví obecně pečujete, ale pečujete přímo o oči? Snažíte se předcházet nemocem nebo oči jen tak posilovat a dodávat jim sílu? Můžete mírnit dopad některých nemocí či přirozené stárnutí nejen těla, ale třeba také přímo očí. Jak na zdravé oči?

Prevence je základ

Vidíte dobře, takže nepotřebujete chodit k očnímu lékaři? To je možná omyl, který si říká spousta lidí. Všem nad čtyřicet let se doporučuje navštívit preventivní prohlídku minimálně jednou za rok. Díky preventivním prohlídkám se může včas odhalit onemocnění očí a také jej rychle řešit.

Jezte to, co je pro oči zdravé

Správné množství ovoce a zeleniny je klíčem k mnoha zdravým procesům v lidském těle. Také na zdraví očí má vliv konzumace čerstvého ovoce i zeleniny. Co je ideální pro vaše oči? Mrkev, což je známý fakt. Už jen díky tomu, že v ní najdete velké množství karotenů. Co kromě mrkve prospívá očím? Vaječný žloutek, mořské ryby, listová zelenina, borůvky, sója a další.

Chraňte oči před sluncem

Sluneční brýle vám pomáhají nejen pro lepší a pohodlnější život, protože sluníčko není zrovna kamarád s vaším zrakem. Jed také velmi dobrou prevencí proti oslnění. Speciální sluneční brýle, které jsou polarizační, chrání oči.

Cvičení pro vaše oči

Cviky najdete dnes už na vše. Na bříško, zadeček, stehna, lýtka nebo třeba také cviky pro vaše oči. Existuje takzvaná oční jóga, která pomáhá v prevenci vašich očí. Provádějte oční jógu denně, alespoň tři minuty a poté na chvíli zavřete oči a relaxujte.

Čtěte také: Shannon Bream: Celé dva roky jsem žila v bolestech očí. A to hlavně při spánku. Řekli mi, že jsem přecitlivělá.

Masáž očí

Jste večer unavení a bolí vás oči? Zavřete je, na chvíli si sedněte nebo lehněte a prsty proveďte jemnou masáž. Pozor, nesmíte moc tlačit, aby to bylo očím příjemné. Takováto krátká masáž je ideální ráno nebo před spaním.

Pozor na cigarety

Kouříte? Pro celé tělo to není zrovna nejlepší a to jak pro celkové zdraví, tak i pro zdraví vašich očí. Kouření může zvyšovat riziko vzniku nemoci očí a někdy to může vést až k slepotě.

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT