Zdravotní důvody, proč začít se studenou sprchou. Ať už ráno, nebo večer

Pro většinu z nás je představa studené sprchy peklem. Na konci dne si asi málokdo dokáže představit nálož ledové vody – ledaže byste pracovali celý den na vyhřátých plantážích a byli zpoceni od hlavy až k patě. Ale studené sprchy mají pro tělo velmi pozitivní účinky.

Zvyšuje imunitu

Lidé, kteří se pravidelně vystavují studeným sprchám, mají více bílých krvinek než ti, kteří si rádi dopřávají horké koupele či sprchy. Bílé krvinky jsou zodpovědné za boj s nemocemi. Lékaři věří, že studená sprcha aktivuje imunitní systém zrychlením metabolismu, čímž vytvoří více bílých krvinek.

Rychlejší krevní oběh

Hledáte něco, co vás po ránu pořádně rozproudí? Není nic lepšího než studená sprcha, která vám rozproudí krev po celém těle. Odborníci říkají, že časté studené sprchy mohou pomoci zabránit kardiovaskulárním onemocněním, protože nízké teploty spouštějí oběhový systém ke snížení zánětu. Stimulace celého oběhového systému není špatný způsob, jak začít svůj den.

Zvyšuje plodnost

Je dokázáno, že muži, kteří mají rádi horkou vodu, mají menší počet spermií než ti, jenž si libují ve vodě studené. Je to proto, že varlata potřebují spíše chladnější prostředí.

Vyšší hladina testosteronu

Testosteron je důležitý pro každého muže. Podle vědců dokáže totiž horká sprcha měnit DNA a manipulovat s ním tak, aby produkovala méně testosteronu.

Pomáhá s hubnutím

Studené sprchy mohou být užitečné, pokud chcete zhubnout. Důvodem je, že studené sprchy nutí tělo k aktivaci hnědého tuku uvnitř vás, který izoluje tělo a udržuje teplo uvnitř. Jakmile je tělo chladnější, hnědý tuk převezme svou roli, a vy tak pálíte až 15krát více kalorií.

Lepší vlasy a pokožka

Víte, že díky ledové sprše bude vaše pokožka jasnější a vlasy lesklejší? Studená voda zrychluje krevní oběh, který dodá vaší pokožce zdravější vzhled. Zároveň vás ledová voda očistí a udržuje přírodní oleje ve vlasech a pokožce, které jinak teplá vody smývá. Studená voda také zklidňuje svědění pokožky.

Rychleji se proberete

Vstávat brzy ráno a hned začít fungovat může být nejtěžší částí dne, zvláště pokud nejste ranní ptáče. Studená sprcha ale dělá zázraky – náhlý příval studené vody zrychlí vaše srdce, čímž donutí vaše tělo přijímat více kyslíku a rychleji tak probudí váš mozek.

Lepší spánek

Mnoho lidí si myslí, že horká koupel jim pomůže k rychlejšímu spánku. Jenže to je velký omyl. Horká voda tělo ohřeje, ale abyste lépe usnuli, musí být tělesná teplota mnohem chladnější. Právě díky studené sprše rychle usnete.

Jak jste na to vy? Jste příznivcem otužování, nebo zůstáváte při horké koupeli?

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT