Žena přišla do nemocnice s fialovou močí, podle lékařů jde o normální jev

Lékařskou pomoc vyhledala 70letá žena, které byl po mrtvici zaveden močový katetr neboli hadička, která odvádí moč z těla ven. Žena si všimla velmi zvláštní barvy své moči, tekutina v sáčku byla fialová. Ačkoliv ji samotnou to vyděsilo, lékaři překvapeni vůbec nebyli.

Lékaři okamžitě věděli, co je příčinou fialového zbarvení moči

Zpočátku si mysleli, že fialové zbarvení moči je způsobeno chemickou reakcí určitých bakterií v alkalickém prostředí. Ovšem pacientka nevykazovala žádné klinické příznaky infekce, takže ani podání antibiotik nebylo nutné. Dostala pouze nitrožilní hydrataci.

Fialová moč není nic zvláštního, někteří lidé s katetrem tuto zvláštnost zažívají běžně

Fialová moč zní jako něco, co by se stalo jen za neuvěřitelně vzácných okolností, ale ve skutečnosti je to jev, který se děje poměrně často. Jedná se o syndrom fialového sáčku na moč (PUBS) a poprvé na něj lékaři narazili v 70. letech. Pacientce byl proveden test na leukocyty v moči, což může být známkou infekce močových cest, ačkoli jí diagnostikována nebyla.

Nemoc není nebezpečná, snadno se vyléčí

Diagnóza PUBS je sice neobvyklá, ale vyskytuje se u 10 procent institucionalizovaných pacientů, kteří jsou dlouhodobě závislí na katetru. Právě vysoká hladina bakterií v moči může způsobit PUBS. Někteří lékaři si myslí, že při metabolizaci rozkladu dietního tryptofanu dojde v těle k jeho zčervenání. Mezi další bakterie, které byly spojeny s fialovou močí, patří Pseudomonas aeruginosa, Providencia stuartii, Escherichia coli a druhy bakterií enterococcus.

PUBS je nejčastěji pozorován u lidí s chronickou katetrizací a zácpou. Mnozí lékaři, jenž o syndromu fialového sáčku na moč neví, jsou zmateni, a svou nevědomostí mohou vystrašit i samotného pacienta. Ale podle lékařů se není čeho obávat, syndrom se snadno léčí.

Pacientka se již po čtyřech dnech, kdy jí byly podávány intravenózní tekutiny uzdravila – moč se zcela vyčistila a byla propuštěna domů.

Zdroj: Health | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu