6 přírodních způsobů, jak snížit krevní tlak

Hypertenze je jedním z tichých zabijáků moderní společnosti. Nebolí, ale pokud se neřeší, má velmi negativní vliv na naše zdraví. Kromě léků a dodržování některých obecných zásad zdravého životního stylu, jako je nekouřit, omezit stres či množství alkoholu a kofeinu, existuje ještě několik dalších přirozených způsobů, které ke snížení vysokého tlaku pomáhají.

Pravidelná chůze a cvičení

Pravidelná fyzická aktivita je jednou z nejlepších věcí, které můžeme pro snížení vysokého krevního tlaku udělat, neboť pomáhá vašemu srdci posílit a zefektivnit pumpování krve, což snižuje tlak v tepnách. Studie potvrzují, že 150 minut středně intenzivního cvičení, jako je chůze, nebo 75 minut intenzivního cvičení, jako je běh, týdně může pomoci snížit krevní tlak a zlepšit zdraví vašeho srdce.

Snížení příjmu sodíku a zvýšení příjmu draslíku

Mnoho z nás konzumuje každý den mnohem vyšší množství sodíku, než je vhodné. Především pokud často konzumujete zpracované potraviny. Mnoho studií spojuje vysoký příjem soli s vysokým krevním tlakem, srdečními problémy i mrtvicí. Obecně se proto lidem s hypertenzí doporučuje množství soli omezit, například upřednostňováním čerstvých potravin a nahrazením soli bylinkami či jiným kořením.

V boji se sodíkem vašemu tělu pomůže draslík, který obecně pomáhá tělu zbavovat se sodíku a zmírňuje tlak na cévy. Mezi potraviny s obzvláště vysokým obsahem draslíku patří například listová zelenina, rajčata, brambory, banány, avokádo, meruňky, tuňák a losos, rozmanité ořechy či semínka. Kromě draslíku někteří odborníci doporučují též dostatečný příjem hořčíku a vápníku.

Dopřejte si pravidelně kousek čokolády či kakao

Hořká čokoláda a kakaový prášek jsou bohaté na flavonoidy, což jsou rostlinné sloučeniny, které pomáhají uvolňovat cévy a snižovat krevní tlak. Dávejte přednost vysokoprocentní hořké čokoládě a nealkalizovanému kakaovému prášku, který má obzvláště vysoký obsah flavonoidů a neobsahuje přidané cukry.

Omezte rafinovaný cukr

Stále více výzkumů ukazuje souvislost mezi přidaným cukrem a vysokým krevním tlakem. Lidé, kteří pijí jednu limonádu denně, měli v několika výzkumech prokazatelně vyšší hodnoty tlaku než ti, kteří nevypili žádnou. A nejde jen o cukr, všechny rafinované sacharidy, například ty, které jsou obsaženy v bílé mouce, se v krevním řečišti rychle přeměňují na cukr a mohou způsobovat problémy.

Jezte bobuloviny

Bobulovité ovoce, maliny, borůvky, ostružiny, jahody či rybíz, je plné polyfenolů, přírodních rostlinných sloučenin, které jsou prospěšné pro vaše srdce. Polyfenoly snižují riziko mrtvice, srdečních onemocnění, cukrovky a také zlepšují krevní tlak i inzulinovou rezistenci.

Zkuste meditaci nebo hluboké dýchání

Tyto dvě metody se často doporučují jako způsoby, které napomáhají snížení stresu, což už je samo o sobě prospěšné. Pozitivní vliv mají ale na tlak i z jiného důvodu. Meditace i hluboké dýchání mohou aktivovat parasympatický nervový systém. Tento systém se zapojuje, když se tělo uvolňuje, zpomaluje srdeční tep a snižuje krevní tlak. V této oblasti existuje poměrně hodně výzkumů, přičemž studie dokazují, že různé styly meditace mají příznivý vliv na snižování krevního tlaku. Poměrně účinné mohou být také techniky hlubokého dýchání. V jedné studii byli účastníci požádáni, aby se buď šestkrát zhluboka nadechli v průběhu 30 sekund, nebo aby 30 sekund nehybně seděli. U těch, kteří se nadechovali, došlo ke snížení krevního tlaku více než u těch, kteří jen seděli.

Zdroj: medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, bmj.com, ahajournals.org, pubs.rsc.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, jamanetwork.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu