Pomůžeme vám dostat do dětí zdravé jídlo.

Čočku, jáhly či cizrnu obvykle nejíme ani my, dospělí. Často ani vůbec nevíme, co si s nimi v kuchyni počít. Tak jak tyhle potraviny máme dostat do jídelníčku našich nejmenších? Máme pár tipů, jak uvařit zdravě a chutně nejen dětem, ale i sami sobě.

Obohaťte jídelníček

Pokud se rozhodnete obohatit běžný jídelníček o zdravé a často opomíjené suroviny jako jsou jáhly, pohanka, špaldová mouka nebo i luštěniny, základem je uvařit z nich opravdu chutné a voňavé jídlo. Děti nesmíme do jídla nutit, ale pokud jim od mala nabízíme zdravé jídlo, nemají s ním problém, a možná, že ony dokonce intuitivně vědí, co je pro ně prospěšné. Musíme jim nabízet jídla jen na ochutnání, často pak změní názor na „sprostá“ slova typu hummus, oves nebo zelené fazolky.

Dítě jídlu musí přijít na chuť samo, musí ho lákat svým vzhledem a vůní. Je dobré zařazovat zdravé potraviny pomalu a postupně. Luštěniny například děti často odmítají po svých zkušenostech se školní jídelnou. Není snadné pak děti na luštěniny přeučit. V dnešní době naštěstí v obchodech najdeme až 20 druhů luštěnin. Jsou nejenom zdravé, ale jejich vaření je i ekonomicky výhodné. Za steak zaplatíte stokoruny,  zato sáček fazolí, ze kterého vykouzlíte jídlo pro celou rodinu, stojí 50 korun.

V Česku je spotřeba luštěnin opravdu velmi nízká. Šéfkuchaři a odborníci se domnívají, že neumíme luštěniny připravit tak, aby dětem chutnaly a přípravu považujeme za složitou. Existuje mnoho nápomocných zdravých kuchařek, které hned v úvodu radí začít s přípravou snáze stravitelných druhů luštěnin s rychlou a jednoduchou přípravou. Například s loupanou červenou čočkou. Z ní během chvilky vytvoříte chutnou krémovou čočkovo – mrkvovou polévku nebo ji můžete přidat do salátu.

Pokud si nevíte rady

Kromě zmíněných kuchařek vám mohou pomoci i naše triky. Začněte tím, že cizrnu nebo fazole uvaříte do krémova – jsou pak mnohem chutnější. Luštěniny se také musí předem pořádně namočit na 8 až 12 hodin, čočce stačí 2 až 5 hodin. Loupaný hrách nebo červenou loupanou čočku nemusíte namáčet vůbec. Co byste ale určitě měli, vařit je v papiňáku. A hlavně je před vařením nesolte, jinak vám nezměknou!

Luštěniny přinášejí komplikace v podobě nadýmání, i proto je mnoho lidí odmítá. Jejich stravitelnost se dá zlepšit, pokud k nim během vaření přidáte kousek zázvoru, kmín, fenykl, majoránku, saturejku, bazalku či mořskou řasu. Pokud uvaříte luštěnin hodně, můžete část rozmixovat a nechat v mrazáku v pytlících na ledové kostky. Pak už stačí jen do talíře čerstvé zeleninové polévky přidat jednu nebo dvě kostky cizrnového krému a polévka je zdravější a výživnější.

Většina lidí ani neví, že se pomocí rozmixovaných luštěnin, přelitých přes síto, dá skvěle nahradit mouka, kterou obvykle používáme k zahuštění polévek či omáček. Pochopitelně doporučujeme vařit z čerstvých surovin, než z těch mražených nebo konzervovaných. V případě mražených luštěnin je nutné namáčet je mnohem delší dobu. A jestliže máte málo času, použijte i přesto konzervu fazolí nebo cizrny, je lepší dostat je na talíř takto než vůbec!

Maskované i nemaskované luštěniny

Dětem můžete zkusit přidávat luštěniny po menších částech do oblíbených jídel. Červená čočka je skvělá v sekané, cizrna v bramborových plackách a bílými fazolemi můžete zahustit třeba koprovku. Děti jedí více očima. Pokud použijete luštěniny do koláče či lívanců, děti je snědí v pohodě, na rozdíl od nevzhledné čočkové nebo hrachové kaše. Najít si můžete recept na cizrnovo – kakaový dortík s tvarohem či kokosovo – citronové řezy z cizrnové mouky.

Dobré je naservírovat dětem občas jídlo bez maskování. Schovávat zdravé potraviny do oblíbených jídel může vést k tomu, že děti o jejich existenci nebudou mít tušení. Skvělou radou a „fíglem“ je takzvaný receptový minimalismus. Podstatou je, že se nebudete pokoušet z jedné plodiny vytvářet desítky různých jídel, ale po vyzkoušení zůstanete u pár receptů, které se uchytí v celé rodině.

Odbornice na zdravou výživu prozradila, jak to funguje u ní doma. Například jáhly. Má vyzkoušené 3 až 4 recepty, které chutnají všem. Můžete se inspirovat – šťouchané brambory obsahující jáhly, krémová polévka z cuket a jáhel na způsob koprovky, bramborákové těsto s jáhly a nepečený ovocný koláč, též s přidanými jáhly. A stejně to funguje s pohankou, luštěninami a dalšími zdravými potravinami.

Vyčerpali jsme asi všechny možnosti, jak zdravé suroviny do dětí dostat, a nakonec vlastně i do dospělých. Pokud byste dítěti uvařili něco zdravého a sami si dali steak s hranolkami, úspěšní rozhodně nebudete. Připravené jídlo si během společného jedení musí dát všichni!

 

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu