Málokdo by neznal bolest břicha spojenou se zácpou. Ať se na toaletě namáháte sebevíc… stále nic. Náš sedavý způsob života, kterému chybí dostatek pohybu, stejně tak jako fastfoodová strava střevním potížím moc nepomáhá, spíš naopak. Když už ale situace nastane, než použijete razantní projímadlo z lékárny, zkuste i jiné tipy.
Šálek kávy jako rychlá pomoc
Pokud potřebujete mírné projímadlo, stačí šálek kávy. Lékaři zjistili, že asi u 1/3 zdravé populace napomáhá vyvolat stolici káva s kofeinem, ale i ta bez kofeinu! Další studie pak doplnily, že zřetelné stahy ve střevech nastávají již po 4 minutách po vypití kávy. Podle odborníků je jediné možné vysvětlení, že káva nějakým způsobem do tlustého střeva vyšle nějaký signál, protože není možné, aby se nápoj do tlustého střeva dostal tak rychle.
Také bylo zjištěno, že káva funguje nejlépe ráno, během dne tento svůj potenciál ztrácí. Někteří lidé tvrdí, že jim nepomáhá káva sama o sobě, pouze káva s mlékem.
Říká se, že švestky pomohou vždy
Uznávaná Sbírka lékařských předpisů už z roku 1907, která je rozšířena po celém světě ještě dnes, praví: „Účinky švestek jsou projímavé a výživné… svůj projímavý účinek propůjčují vroucí vodě a působí jako přísada očišťujících odvarů. Jejich dužnina se používá při přípravě projímavého cukroví.
Lidé, kteří švestky konzumují, by souhlasili, že toto ovoce projímavé účinky má. Nicméně vědci ze švestek žádnou „kouzelnou“ látku, která by projímavý účinek způsobovala, nikdy neobjevili. Zdá se, že příznivě působí pouze vláknina ve švestkách obsažená, možná ve spojení s hořčíkem. Samotný hořčík ale také proti zácpě nefungoval – zdá se, že jde o nějakou jedinečnou kombinaci, která se vyskytuje právě ve švestkách. A to je vše, co k problému může dodat i moderní medicína.
Nicméně není od věci vyzkoušet recept na projímavý džem.
Recept byl vyzkoušen na populaci starších lidí v sanatoriích, kteří již prakticky žádný pohyb nemají a stravu dostávají od sanatoria. Ačkoli nevíme proč, asi nepřekvapí, že u lidé se zácpou, kteří snědli asi 1 polévkovou lžíci džemu denně, se prokazatelně zvýšila četnost stolice ve srovnání s těmi, kteří džem nedostávali. Recept získal na takové popularitě, že jej lékaři nejen v nemocnicích začali „předepisovat“ jako lék na zácpu.
K výrobě džemu budete potřebovat:
- 140 gramů švestek bez pecek
- 140 gramů datlí bez pecek
- 1 a ½ šálku vroucí vody (chcete-li džem hustější, přidejte vody méně)
Švestky a datle nakrájejte na malé kousky. Postupně je přidávejte do vroucí vody a vařte, dokud směs nezhoustne. Získáte zhruba 20 dávek o velikosti 1 polévkové lžíce džemu.
Povědomí o projímavém působení švestek čerstvých i sušených se předává z generace na generaci. Skutečnost, že nebyla objevena „projímavá“ látka nebo kombinace látek, kterými švestky působí, je na začátku 21. století téměř neuvěřitelný.