Co všechno se děje s vaším tělem během spánku?

Lidské tělo je dokonalost sama o sobě, skrývá tolik funkcí, o kterých obyčejný člověk nemá ani ponětí. Přečtěte si, co všechno se s vaším tělem během spánku děje.

Pokles teploty

I když se teplota v našich ložnicích nezmění, během spánku tělo zažívá pokles tělesné teploty. Je to proto, že naše svaly přestávají být aktivní, což zase způsobuje, že naše tělo spaluje méně kalorií.

Oči jsou neustále v pohybu

Ačkoliv člověk spí se zavřenýma očima, i během spánku jsou oči stále v pohybu. V závislosti na tom, v jaké fázi spánku jsme, se naše oči pohybovují různými způsoby. Jakmile se dostaneme do hlubšího spánku, třepou se a škubají. Co je důvodem, nikdo neví, protože si to nikdo nepamatuje.

Tělo sebou škube

Rychlé záškuby nebo náhlé hypnické trhnutí se objevují v raných fázích spánku. Jsou celkem neškodné, ale mohly by být dostatečně silné na to, aby nás vzbudily.

Svaly během spánku ochrnou

Pokaždé, když spíme, procházíme do jisté míry ochrnutím. Děje se to z toho důvodu, že kdyby byly svaly volně aktivní, mohli bychom jednat podle svých snů. To je však nebezpečné z mnoha důvodů, takže je nakonec dobré, že je naše tělo během této spací doby ochromené.

Hrdlo je aktivní i v noci

Zatímco naše svaly jsou ochrnuty, část těla, která je stále aktivní, je naše hrdlo. To dává smysl, protože stále potřebujeme dýchat, což děláme během celého procesu spánku. Jak již bylo řečeno, náš krk se hýbe, což způsobuje, že se hrdlo zužuje. Tento čin může být jedním z přispívajících faktorů k chrápání.

Čtěte také: Potraviny, které sabotují váš spánek, aneb čemu se večer rozhodně vyhnout.

Pokožka se obnovuje

Vrchní vrstva naší pokožky je tvořena mrtvými buňkami, které jsou během dne v ustáleném stavu. Zatímco jdeme spát, metabolismus naší pokožky se zrychluje, a několik buněk těla zvyšuje produkci a zároveň snižuje rozpad bílkovin, které jsou pro náš růst a obnovu kůže nezbytné. Ne nadarmo se říká, že spánek přidává na kráse.

Mozek jako čistič informací

Lidská mysl je denně bombardována informacemi. Některé z nich budou formovat naše životy a jiné jsou pro nás zcela zbytečné. Právě mozek každý den během spánku provádí jakési čištění informací, proto nám některé informace zůstanou, a na jiné zapomeneme.

Zdroje: Healthline, Wikipedia

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu