Jak se zbavit nočních můr? Odborníci doporučují jednoduché triky

Budí vás v noci živé sny a noční můry, ve kterých prožíváte neskutečná muka? Ve spánku vaše tělo regeneruje orgány a v jeho lehčí fázi naopak ukládá všechny informace. Taková chvíle je ale vhodná také k tomu, aby se u vás objevila noční můra. Pokud na ně trpíte často a nemůžete se jich zbavit, vyzkoušejte tipy, které doporučují odborníci.

Kde se berou noční můry

Občas je prožívá každý a nejedná se o nic neobvyklého. Problém nastává až tehdy, když se stále opakují, způsobují vám trauma a znemožňují potřebný odpočinek. V takovém případě se vždy vyplatí zasáhnout. Noční můry totiž často značí, že se vaše mysl stále s něčím snaží vyrovnat. Opakující se noční můry se většinou pojí s úzkostí nebo odkazují na trauma, které jste v minulosti prodělali.

Jak řešit obtíže jednoduchým způsobem

Následující kroky jsou vhodné jen tehdy, pokud nejsou noční můry extrémně traumatizující. V takovém případě se totiž vyplatí navštívit lékaře, který posoudí, zdali nezahájit léčbu s pomocí léků. V případě mírnějších obtíží vám ale pomohou i domácí metody.

Relaxujte před spánkem

Než ulehnete do postele, alespoň hodinu před tím si dopřejte klid. Meditujte, dejte si lehký teplý nápoj, koupel, ztlumte světla a odložte elektronická zařízení. Tuto rutinu opakujte pravidelně, aby se tělo uklidnilo a lépe se dostalo do fáze hlubšího spánku.

Zaznamenávejte si sny

Když vás v noci probudí noční můra, zaznamenejte si její průběh na papír. Ráno můžete o významu sami přemýšlet nebo se vydat za terapeutem. Je možné, že některé vaše fantazie ze snu souvisí se skutečnými duševními problémy, které prožíváte, a je třeba se jich zbavit, abyste opět dosáhli klidu.

Problém může být ve stresu

Váš denní režim se do snů zrcadlí. Jestliže během dne cítíte úzkost, strach, stres, smutek, v noci se zážitky mohou znásobit. Aktivně proto pracujte na tom, abyste se během dne cítili lépe. Zařaďte do svého denního programu sport, který vám pomůže urovnat hladinu hormonů, zvolte zdravý jídelníček plný zeleniny, ovoce, masa, ryb a dalších nezpracovaných potravin, a nakonec také do svého plánu zařaďte aktivitu, u které budete odpočívat.

Zdroj: Mayoclinic.com

Autor: Tereza Hotovcová
ZAVŘÍT